An analysis of heroines in the language use of Pamela and Moll Flanders
Pamela ve Moll Flanders romanlarında kadın kahramanların kullandıkları dil açısından analizleri
- Tez No: 116836
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNSAL ÖZÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
VI ÖZET 6a çalışmada kadın söyleminin özelliklerinden yola çıkarak dilin feminist analizi yoluyla, onsekizinci yüzyıl yazarlara olan ve romanlarında olayları kadın kahramanın ağzından anlatan Samuel Richardson ve Daniel Defoe'nun iki kadın karakterinin dili incelenmeye çalışılacaktır. Aynı yüzyıla ait olmasına rağmen tamamen birbirine zıt iki kadın olarak yansıtılan Pamela ve Moll Flanders'ın. kullandıkları dil yoluyla karakterleri ve dönemin kadına bakış açısı ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu çalışma için seçilen iki romanın kadın karakterleri İngiliz Romanı'nın ilk kadın kahramanları olup, dönemin sosyal ve politik görüşünü, okuyucuya yansıtmaları açısından önemlidir. Çalışmanın veri tabanım, bu kadın kahramanların erkek bakış açısıyla oluşturulan dilleri oluşturmaktadır. Cinsiyet, statü ve sosyo-külturel faktörlerin etkili olduğu dil seçiminde, erkeklerin yüzyıllardan beri süregelen egemenliklerinin etkisi de görülmektedir. Fakat, bu etkinin yansıtılması, yazarın okuyucuya iletmek istediği ideolojik mesaj ile doğrudan ilişkilidir. Bu varsayımlar doğrultusunda, I. Bölümde bu çalışmanın amacı ve hipotezleri ortaya konmuş, EL Bölümde, kadın dilinde, yularca erkek egemen toplum yüzünden, bilinçli ya da bilinçsiz olarak oluşturdukları, konuşma özelliklerinden bahsedilmiş ve kadınları aşağılayan ya da yok sayan bîr takını anlambilimsel sınıflandırmalar yapılmıştır. Ayrıca, kadınların uğradığı psikolojik baskıların sonuçları psikanaliz yoluyla da açıklanmıştır. M. Bölümde, verilen bu açıklamalar doğrultusunda Pamela'nın dili ve konuşma özellikleri incelenmiş, kullandığı kadın cinsini yok sayan kelimeler ortaya konmuş, maruz kaldığı baskı psikanalizle ortaya konmuştur. TV. Bölümde, Moll'un dili ve konuşma özellikerinin feminist ve psikanalitik analizi yapılmıştır. V. Bölümde, Moll ve Pamela'nın dil kullanım özellikleri doğrultusunda XVQL yüzyıl kadın bakış açısı ve yazarların ideolojileri ile kadın kahramanlarında kullandıkları dil arasındaki bağlantı açıklanmaya çalışılmıştır. VI. Bölüm olan sonuç kısmında ise her iki romandaki kadın kahramanın dil kullanım özellikleri karşılaştırılarak, Daniel Defoe ve Samuel Richardson'ın kadına, topluma ve düzene yaklaşımları ortaya konmuştur. Şeyda İNCEOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, the languages of two heroines created by Samuel Richardson and Daniel Defoe will be analysed in terms of women's speech characteristics and feminist analysis of language. Although both heroines belong to the eighteenth century, their characters and narration of events are presented entirely in an opposite way. This opposing characterization enables this research to conclude the eighteenth century point of view about women and socio-cultural issues. The data includes die languages of Pamela and Moll Flanders from the male outlook. Speech characteristics of female or male, are basicry determined by gender, status and socio-cultural actors, moreover; the authority of men over women is highly felt in these characteristics as well. However; the reflection of men's power in the novels is directly related to the intended messages of writers. Under these assumptions, in me Fust Chapter, the problem, the background to the problem, hypotheses and methods are introduced. Chapter II provides relevant theories and semantic classifications in the gendered style. Chapter HI deals with die language of Pamela, in terms of women's speech characteristics and the gendered semantics. Moreover; her suppression is explained in accordance with a psychoanalytic approach. Chapter IV is concerned with a feminist and psychoanalytic analysis of Moll Flander's language considering her speech characteristics and gendered semantics. Chapter V serves as an overview of women and society's understanding of mem in the eighteenth century under the lights of Pamela and MoU's speech characteristics and their male writers' portrayal of their characterization. Chapter VI presents a summary of the study and concluding remarks for the dissertation, discussing the results in terms of both writers and then" society, women and the political views of the eighteenth century. Şeyda LNCEOGLL