Discourse information structure: A cognitive approach to language based on dynamic network representation
Söylem bilgi yapısı: Dile dinamik ağ gösterimine dayalı bilişsel bir yaklaşım
- Tez No: 409187
- Danışmanlar: DR. CEYHAN TEMÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anlam odaklı dilbilim çalışmalarının tarihi seyri, dilsel (sembolik) ve bilişsel (kavramsal) düzlemler arasında yapısal bir köprü görevi görebilecek gösterimsel bir çatının gerekliliğine işaret etmektedir. Bu tez, anlama ilişkin bilgi işleme süreçleriyle ilgili bütün bilişsel bilgi düzeylerini temsil edebilecek bir anlam kuramının taşıması gereken koşulları ortaya koymayı hedefler. Bu girişim yeni bir dilsel anlam (anlamsal yapı) tanımı önerecektir: dil anlama ve üretme süreçlerinde dilin yüzeysel biçimini bilişsel düzeylerle ilişkilendiren bilişsel bilgilerin toplamıdır. Daha sonra, dinamik olarak değişen ağlardan yararlanan bir gösterimsel zemin sağlayan, Bilişsel Bilgi Yapısı (BBY) adı verilen genel bir çerçeve sunulacaktır. BBY'nin temel yapısal özellikleri açıklanacak ve bu çerçevenin geçerliliğini destekleyen bazı kuramsal doğrulamalar tartışılacaktır. Son olarak, dilin sözyem düzeyindeki yapısal özelliklerini temsil etmeye yönelik BBY'nin gösterimsel bir uygulaması olan, Söylem-Sözdizim Yapısı (SSY) adı verilen bir gösterim oluşturulacaktır. Daha ileri detaylandırmalar, pratik güçlükler sebebiyle gelecek araştırmalara bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical course of linguistics studies with an emphasis on meaning points out the requirement of a representational framework that is capable of forming a structure building bridge between the linguistic (i.e. symbolic) and cognitive (i.e. conceptual) levels. The present thesis aims to lay down some conditions for a comprehensive semantic theory, which is capable of representing all relevant levels of cognitive information involved in semantic processing. This attempt will give rise to a new, suggestive definition of linguistic meaning (semantic structure), as the totality of cognitive information that interrelates the surface linguistic level to relevant cognitive levels during language comprehension and production. Then, a preliminary framework, called Cognitive Information Structure (CIS) is sketched, which provides a representational ground which makes use of dynamically evolving networks. The fundamental properties of CIS are explained and possible theoretical justifications of the framework are discussed. Finally, a representational application of CIS on discourse-syntax level, called the Discourse-Syntactic Structure (DSS) is sketched to represent structural properties of language at the level of discourse. Further elaborations and analyses are left for future research, due to practical difficulties.