Behavior and design of piled raft foundations under dynamic and static loading
Kazıklı radye temellerin dinamik ve statik yükler altındaki davranışı ve tasarımı
- Tez No: 409200
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma kapsamında, kazıklı radye temeller statik ve dinamik durum için analiz edilmiştir. Geleneksel ve kazıklı radye temel sistemi için sürtünme ve uç kazığı olan kazıkların kullanılması durumuve kazık uzunluğunun etkisi irdelenmiştir. Genellikle, kazıklı temeller radyenin etkisi ihmal edilerek, bütün yüklerin kazıklar tarafından taşındığı varsayımı ile projelendirilir. Bununla birlikte, radye de temel sisteminin bir parçasıdır ve radye ve zemin arasında temas var ise radyenin de yüklerin bir kısmının taşınmasına katkıda bulunduğu aşikârdır. Bu katkıyı dikkate almak önemli miktarda ekonomi sağlayabilmektedir. Bu çalışmada, kazıklı radye temellerin statik ve sismik davranışı ile tasarım kriterleri değerlendirilmiştir. Poulos ve Randolph tarafından önerilen iki farklı yaklaşım el hesabı yapılırken kullanılmıştır. Nümerik analizler için Microsoft Excel Programı, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılan analizler için ise Plaxis 2D 2012 AE kullanılmıştır. Statik durum için yapılan bütün analizler nümerik hesap yöntemleri ve sonlu elemanlar metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Statik analizlere ek olarak, üç tane geçmiş yıllardaki deprem ivmesi kullanılarak zaman tanım alanında hesap yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Analizlerde kullanılan malzeme parametreleri tecrübeye dayanarak seçilmiş, analiz metodu ve yük seviyesi referans çalışmalardan elde edilmiştir. Kil zemini temsil etmek için hem yüzen kazıklarla hemde uç kazıkları ile tasarlanan kazıklı radye temellerde drenajsız ve drenajlı malzeme modelleri kullanılmıştır. Kısa dönem analizlerine odaklanan bu tez kapsamında, kazıklı radye temellerin davranışı, temel sisteminin deplasmanları ve iç kuvvetleri, kazıkların elastik deplasmanları vs. değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, piled raft foundation systems wereanalyzed for both static and dynamic cases. The effect of end bearing and shaft friction piles and also the effect of pile lengths were evaluated for both piled and conventional raft foundations. Usually, neglecting the contribution of the raft, pile foundations are designed with an assumption that piles are resisted all loads. However, it is obvious that raft is a part of foundation system and if there is a contact between raft and soil, raft carries some proportion of structural loads. Regarding this contribution, it can be lead considerably economy. In this study, static and dynamic behavior and their design criteria of piled raft foundation is evaluated. Two different simplified approaches which are developed by Poulos and Randolph were used forall hand calculations. Microsoft Excel for numerical analyses and Plaxis 2D 2015 AE commercial software for FEM analyses were used. Both numerical analyses and finite elements analyses were conducted for all static models. In addition to static analyses, by using previous earthquake accelerations, three time history analyses were performed for both conventional and piled raft foundations and their results were compared. The material parameters used in the analysis are selected by personal experience and the analysis method and load levels were obtained from the reference studies. An undrained -– drained material models were employed in the short and long term analysis of this study inmodeling the soil to analyze clay behavior for piled raft foundations that designed with both floating and end bearing piles. Within this thesis, the researchers basicly focused on the short term behavior. Additionally, the behavior of the piled raft foundation systems, deflections and internal forces of the foundation members, elastic displacements of piles etc. were evaluated.