Deprem kaydı seçiminin düşey yüklü kazıkların davranışına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ground motion selection on the behavior of vertically loaded piles
  1. Tez No: 901131
  2. Yazar: ARİF ENDER KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde yaşanılan Kahramanmaraş merkezli depremler Türkiye'yi çok derinden etkileyerek depreme dayanıklı tasarımın önemini acı kayıplarla tekrar hatırlatmış oldu. Yapıların tasarımını sismik yükler altındaki performansı etkilemektedir. Bu çalışmada Kamu İhale Kurumu EKAP sitesinden zemin etüt raporları incelenerek gerçeğe en yakın oluşturulan zemin üzerine 30x30 m kazıklı ve kazıksız radye temel modelleri modellenmiştir. Kazıklar yapı temeli altında 0,80 m çapında, 2,50 x 2,50 m karelaj ile boyları sağlam zemine yüklerin aktarılması için 20,00 m olacak şekilde tasarlanmıştır. Modellenen radye temele 100 kN/m2'lik düzgün yayılı yük yüklenmiştir. Zeminler için seçilen malzeme modeli Hardening Soil malzeme modelidir. Sonlu elemanlar yöntemiyle çalışan PLAXIS 2D programıyla iki boyutlu dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde 2 farklı kesit için 15 farklı deprem ivme kaydı kullanılmıştır. Deprem ivme kaydı seçiminde İstanbul Şile Ağva semti seçilmiştir. Bölgenin sismolojisi ve diri fay haritası dikkate alınarak doğrultu, normal ve ters atımlı faylardan beşer adet olmak üzere eşit ivme kaydı seçilmiştir. Analizler sonucu seçilen deprem kayıtlarına göre modelde farklı deplasmanlar, eğilme momentleri, normal ve kesme kuvvetleri oluşmuştur. Maksimum yer ivmesi (PGA), Arias yoğunluğu, Maksimum yer hızı (PGV), Housner yoğunluğu ve maksimum yer değiştirme (PGD) parametrelerinin dinamik analiz sonucu deplasman, eğilme momenti, eksenel ve kesme kuvveti ile ilişki grafikleri incelenmiştir. Analizler sonucu üst yapıya kazık eklemenin oturmaları, eğilme momenti, eksenel ve kesme kuvvetini azalttığı gözlemlenmiştir. Yapı tasarımında deprem kaydı seçimi yapıyı etkileyebilecek potansiyel deprem kuvvetlerini belirlemeye yardımcı olduğu için oldukça önemlidir. Bu çalışma ile deprem kaydı seçiminde hangi parametrelerin daha etkili sonuçlar verdiğinin ve kazıkların modele etkisinin gözlemlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kahramanmaraş-centered earthquakes that occurred on February 6, 2023 affected Turkey deeply and reminded us of the importance of earthquake-resistant design with painful losses. The design of structures affects their performance under seismic loads. In this study, by examining the ground survey reports from the Public Procurement Agency EKAP website, a 30x30 m raft foundation and a 30x30 m piled raft foundation were modeled on the ground that was created as close to reality as possible. The piles are designed with a diameter of 0.80 m under the foundation of the building, a grid of 2.50 x 2.50 m and a length of 20.00 m to transfer the loads to solid ground. A uniformly distributed load of 100 kN/m2 was loaded on the modeled raft foundation. The material model chosen for the floors is the Hardening Soil material model. Two-dimensional dynamic analyzes were carried out with the PLAXIS 2D program, which works with the finite element method. 15 different earthquake acceleration records for 2 different sections were used in the analysis. Istanbul Şile Ağva district was selected in the earthquake acceleration record selection. Considering the seismology and active fault map of the region, equal acceleration records, five each from strike, normal and reverse slip faults, were selected. According to the earthquake records selected as a result of the analysis, different displacements, bending moments, normal and shear forces were formed in the model. The relationship graphs of maximum ground acceleration (PGA), Arias density, maximum ground velocity (PGV), Housner density and maximum displacement (PGD) parameters with displacement, bending moment, axial and shear force as a result of dynamic analysis were examined. As a result of the analysis, it was observed that adding piles to the superstructure reduced settlements, bending moments, axial and shear forces. The selection of earthquake records in building design is very important as it helps determine the potential earthquake forces that may affect the structure. This study aims to observe which parameters give more effective results in earthquake record selection and the effect of piles on the model.