The impact of user behavior on energy consumption: A case study on Kilyos Campus dormitories
İnsan davranışının enerji tüketimi üzerindeki etkileri: Kilyos Kampüsü'nde öğrenci yurtları vaka analizi
  1. Tez No: 409201
  2. Yazar: GÖKHAN KAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ÇOMU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada harcanan toplam enerjinin yaklaşık %40' ı binalar tarafından tüketildiğinden dolayı, binalardaki enerji verimliliği son yıllarda önem kazanmaktadır. Binalarda yüksek enerji verimliliğine ulaşmak adına enerji verimliliği uygulamaları ya da yenilenebilir enerji teknikleri gibi yöntemlere başvurulmuştur. Enerji tüketiminin tahmin edilebilmesi ve değerlendirilmesi için enerji tüketimini tahmin eden birçok program geliştirilmiştir. Fakat geliştirilen bu programların en büyük eksikliği; tahmin edilen ile gerçekte tüketilen enerji arasında ciddi farklılıkların bulunmasıdır. Bunun en önemli sebebi olarak da insan enerji tüketim davranışlarının bu yazılımlarda detaylı bir şekilde dikkate alınmamasıdır. Bu çalışmada, bu probleme ışık tutmak ve aynı zamanda programlar tarafından tahmin edilen enerji tüketiminin daha kesin hesaplanabilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda binalarda yaşayanların enerji tüketim davranışlarını sınıflandırarak belli kategorilerde tanımlanması ve bu doğrultuda yeniden enerji tüketimin tahmin edilmesi öngörülmüştür. İnsan davranışlarını sınıflandırmak amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Kampüs yurtlarında 529 öğrenci ile anket çalışması yürütülmüştür. Anketin analiz kısmında kümeleme yöntemi kullanılmış ve sonuç olarak öğrenciler verdikleri cevaplara göre 3 farklı gruba ayrılmıştır. Bu üç grup; Küme A, B ve C olarak tanımlanmıştır. Grupların detaylı enerji tüketim davranışlarının tanımlanmasından sonra, Kilyos Kampüsü 1. ve 3. Yurtların farklı analiz yöntemleri kullanılarak elektrik tüketimi değerleri hesaplanmıştır. Analizlerin ilki, yurtlarda kalan bütün öğrenciler Küme A'ya ait kabulü yapılarak gerçekleştirildi. İkinci ve üçüncü analizlerde aynı yaklaşımla Küme B ve C için yapıldı. Bir diğer analiz ise, bütün kümelenmiş öğrencilerin yurtlarda gerçek dağılımı göz önüne alınarak yapıldı. Son 2 analiz ise enerji tüketimini tahmin eden programların, DesignBuilder ve Green Building Studio, sabit verileri kullanılarak yapıldı. Analiz sonuçlarına göre, kümeler arasında ciddi elektrik tüketimi farklılıkları ortaya çıkmıştır. Bu da bizlere enerji tüketim alışkanlıklarının enerji tüketimi üzerinde ne kadar önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the buildings consume approximately 40% of the total energy in the world, the energy efficient buildings have been gained an importance for recent years. Various approaches such as energy efficient measures and renewable energy techniques have been developed to achieve high energy performance buildings. To assess the energy performance of the buildings, different energy simulation tools have been developed. However, there is a gap between the actual and the estimated energy consumption, because of not accurately considering the user energy behavior in the energy simulation tools. In this study, to demonstrate the gap between real and predicted energy consumption, the energy consumers were classified based on their energy consumption preferences in the buildings. The survey was conducted with 529 students on Bogazici University Kilyos Campus dormitories. The students were defined in three different behavior groups by using cluster analysis. Three groups were identified as Cluster A, B and C based on their electricity consumption attitude and time spent in the rooms. Using the cluster analysis results, 6 different energy analyses were performed for each dormitory building. In the first three energy analysis, all the students in each of the dormitory were considered as belonging to just one cluster. In addition, all cluster groups were assigned to each dormitory building based on the actual distribution ratio. Besides, the default settings provided by DesignBuilder and Green Building Studio were also used to estimate energy consumption. The results show that the electricity consumption and carbon emission can be different in crucial levels by accounting of user energy consumption in the energy performance analysis.