Introduction to open quantum systems
Açık kuantum sistemlere giriş
- Tez No: 409209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin amacı açık kuantum sistemlerle okuyucuyu tanıştırmaktır. Tez konuyla ilgili kapsamlı bir kaynak olma iddiasında değildir. Tezde kuantum mekaniğinin bazı temel kavramları farklı bir bakış açısıyla verilmiştir, bununla okuyucunun standart kuantum mekaniğinin ortodoks tavrının ötesine geçmesi hedeflenmiştir. Burada açık kuantum sistemlerin anlaşılması için temel araçları tanıtarak başlayacağız.Tezde açık sistemlerin doğasını anlamada kullanılan en temel model olan sistem-artı-ısı banyosu modeli tanıtılacaktır. Ardından kuantum evrimleşmeler genelleştirilerek üniter olmayan evrimleşmelerin nasıl tanımlanacağı gösterilecektir. Tezde, sadece markof ozelliklerine sahip açık sistemler incelenmiştir. Son olarak açık sistemlerin dinamiğinin anlaşılması için, fiziksel örnek olarak bir çok kuantum sisteme izomorfik olan kuantum harmonik salınıcı örneği verilecektir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce open quantum systems to the reader. The study should not be taken as a comprehensive resource on the subject. In the study, some of the fundamental concepts of quantum mechanics have been given with a different point of view; thus, it is intended to take the reader beyond the orthodox attitude of standard quantum mechanics. Here, we will start with the introduction of basic tools to understand the open quantum systems. In the study, system-plus-reservoir model, which is the most fundamental model to understand the nature of open systems, will be introduced. Then, quantum evolutions will be generalized and how non-unitary evolution will be defined will be shown. In this study, only markovian open systems will be introduced. Finally, the example of quantum harmonic oscillator, which is isomorphic to most quantum systems, will be given as a physical example for explaining the dynamics of open systems.