Synthesis and characterization of transition metal doped (V, Cr, Mn AND Co) catio3 as proton conductive perovskite materials for solid oxide fuel cell
Katı oksit yakıt hücleri için proton iletken perovskit olarak geçiş metalleri katkılı (V, Cr, Mn VE Co) catio3'ün sentez ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 928186
  2. Yazar: FURKAN ERGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Katı oksit yakıt hücreleri (KOYH) yüksek sıcaklıklarda çalışarak enerji üretme verimini artıran verimli ve temiz enerji dönüşüm cihazlarıdır. Çeşitli türler arasında proton iletken katı oksit yakıt hücreleri (P-KOYH) daha düşük çalışma sıcaklıkları ve gelişmiş kararlılıkları nedeniyle dikkat çekmektedir. P-KOYH'lerde maliyeti düşük ve kolay sentezlenebilir elektrolit geliştirmek önemli bir çalışma alanıdır. Bu çalışmanın ana odağı, dünya genelinde bol bulunan elementler kullanılarak sentezi kolay bir elektrolit malzeme geliştirmektir. Bu nedenle, bu araştırmada kolayca sentezlenebilen kalsiyum titanat (CaTiO3) perovskitine odaklanılmıştır. CaTiO3'ün iyonik iletkenliği düşük sıcaklıklarda yetersiz olduğu için bu çalışmada vanadyum (V), krom (Cr), manganez (Mn) ve kobalt (Co) gibi geçiş metallerinin kristal yapıya katılmıştır. Perovskitler sol-jel yöntemi kullanılarak sentezlemiştir. X-ışını kırınımı (XRD), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Elektrolit dirençleri elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EES) ile 400, 450 ve 500°C sıcaklıklarında ölçülmüştür. Elektrolitin proton iletkenliğini araştırmak ve doğrulamak için ölçümler hem hava hem hidrojen atmosferlerinde yapılmıştır. Geçiş metali katkılı dört perovskitin tamamı saf CaTiO3'ten daha düşük elektrolit direnci göstermiştir. Katkılı dört CaTiO3 arasında CTCr (CaTi0.95Cr0.05O3) hava ve hidrojen atmosferlerinde en düşük elektrolit direncini ve en yüksek iyonik iletkenliği göstermiştir
Özet (Çeviri)
Solid oxide fuel cells (SOFCs) are promising devices for efficient and clean energy conversion, operating at high temperatures to enhance energy production. Among the various types, proton conductive solid oxide fuel cells (P-SOFCs) have attracted significant interest due to their potential for lower operating temperatures and improved stability. However, developing cost effective and easily synthesizable electrolytes remains a significant challenge in P-SOFCs. The primary focus of this study is to develop an electrolyte material for P-SOFCs that is easy to synthesize using earth-abundant elements. For this reason, this research focuses on the easily synthesizable calcium titanate (CaTiO3) perovskite. Given that the ionic conductivity of CaTiO3 is insufficient at low temperatures, this study also involves doping the structure with transition metals vanadium (V), chromium (Cr), manganese (Mn), and cobalt (Co) to enhance its protonic conductivity. Perovskites were synthesized using the sol-gel method and were characterized by X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), and scanning electron microscopy (SEM). To evaluate the electrolyte resistance electrochemical impedance spectroscopy (EIS) measurements were performed across a temperature range of 400, 450, and 500°C. Measurements were conducted under air and hydrogen atmospheres to investigate the effects of environment and validate the protonic conductivity of the electrolyte. All four of the doped perovskites show lower electrolyte resistance than pure CaTiO3. In four of the doped CaTiO3, CTCr (CaTi0.95Cr0.05O3) showed the lowest electrolyte resistance and highest ionic conductivity in air and hydrogen.