Acoustic radiation enhanced drug delivery
Akustik ışınımla geliştirilmiş ilaç iletimi
  1. Tez No: 409210
  2. Yazar: DEFNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser tedavisinde ilaç geliştirilmesi önemli konulardan biridir. Son yıllarda, kanser tedavisinin etkisini ve hastanın yaşam kalitesini artırmak amacıyla çeşitli ilaçlar üretilmiştir. Fakat, laboratuvar ortamında etkili olan ilaçlar insanlar üzerinde olumlu sonuçlar vermemştir. Tümör mikroçevresindeki düzensiz damarlaşma nedeniyle ilaç parçacıkları homojen iletimi engelleyen çeşitli fiziksel bariyerler ile karşlaşırlar. Son calışmalar, tümör hücresinin ilaca verdiği tepkinin hem biyolojik özellikleriyle hem de tümör mikroçevresinin düzenlenmesiyle belirlendiğini ortaya koymuştur. Tümör damar sistemindeki düzensizlikler tümör içinde kararsız ilaç dağılımına ve kan akışına sebep olurlar. Ayrıca, sızıntılı, kıvrımlı ve fazlaca geçirgen tümör damarlaı ve fonksiyonel lenf damarlarının eksikliği interstisyel sıvı basıncının (ISB) artmasına sebep olur. İlaç iletiminin artırılmasında akustik ısınımın kullanılması yeni geliştirilen bir metottur. Deneysel calışmalar akustik ışınımın, iletim araçlarının hızın ve konumunu değiştirdiğini göstermiştir. Bu deneylerin ışığı altında, akustik ışınım kuvvetinin etkisini tümörlerde konvektif iletim ve ila ç dağılımıyla birleştiren matematiksel bir model inşa edilmiştir. Modeldeki hakim denklemler, transvasküler ve interstisyel ilaç taşınım ilkeleri ve korunum yasalarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Drug development is one of the main concerns in cancer research. In recent years, lots of new drugs have been discovered in order to increase the efficiency of cancer treatment and enhance the quality of patient's life. However, anti-cancer drugs, which are effective in laboratory experiments, may not give positive results when they are injected to humans. Because of the abnormal vasculature in tumor microenvironment, drug particles face with several physiological barriers preventing the transport of therapeutic agents homogeneously from the region of administration to the cells in solid tumors. Recent studies have revealed that drug response of a tumor cell is determined by its biological characteristics and its microenvironment regulation. The abnormalities in tumor vasculature result in uneven drug distribution and blood flow within solid tumors. Moreover, the leaky, tortuous and highly permeable tumor vessels and the lack of functional lymphatic vessels lead to the elevated interstitial fluid pressure (IFP). The use of radiation force is for the enhancement of drug delivery is an emerging method. Experimental studies have shown that radiation force can manipulate delivery vehicles in the vasculature by changing their velocities and positions. In the light of these experiments, a mathematical model which associates the effect of acoustic radiation force for the convective transport and the drug distribution in tumors is constructed. Governing equations in the model involve the principles for transvascular and interstitial drug transport as well as conservation laws.