Hastanede yatan hastalardan izole edilen klebsiella cinsi bakterilerde aminoglikozid direnci ve plazmid izolasyonu
  1. Tez No: 40921
  2. Yazar: SABİHA KARAYAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KURTULUŞ TÖRECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
51 ÖZET. Hastanede yatan hastaların çeşitli muayene maddelerinden izole edilen 80 Klebsiella cinsi bakteride gentamisin direnci %54, tobramisin direnci %51, amikasin direnci %46, netilmisin direnci %65, kanamisin direnci %73 ve streptomisin direnci %63 olarak saptanmıştır. Aminoglikozid direncinin genellikle plazmidler ile sağlandığı düşünülerek, plazmid izolasyonu yapılmış ve 55 susun (%69) bir ila beş plazmid içerdiği, 25 susun (%31) plazmid içermediği saptanmıştır. Sonuçlarımız fakültemizde Avrupa ve ABD“ deki ve hatta Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi' ndeki gibi en sık rastlanan enzimin ANT (2”) değil de, aminoglikozid asetiltransferazlar (AAC) olduğunu düşündürmektedir. Aminoglikozidleri modifiye eden enzimlerin plazmid kontrolünde sentezlendiğini ve duyarlı hücrelere konjugasyonla aktarıldığını düşünerek, konjugasyon deneyleri yapılmıştır. Deneylerde 6 aminoglikozide dirençli; fakat rialidiksik aside duyarlı olan Klebsiella suşları ile kullanılan aminoglikozidlere duyarlı; fakat halidiksik aside dirençli olan E.coli K-12 susu kullanılmıştır. Sonuçta 11 sustan 7 'sinde (%64) direnç aktarımı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Aminoglycoside resistance was determined in 80 Klebsiella strains isolated from various specimens of patients hospitalized in Istanbul Medical Faculty Clinics. Gentamicin resistance was found in 54%, tobramicin resistance in 51%, amikacin resistance in 46%, netilmicin resistance in 65%, kanamycin resistance in 73%, streptomycin resistance in 65% of the strains. As it is known that aminoglycoside resistance in bacteria is generally due to the resistance plasmids, plasmid extraction was experimented and 55 strains (69%) were found to contain one or more (up to 5) plasmids. Our results suggested that the most common aminoglycoside modifying enzymes are aminoglycoside acetyl transferases (AAC) in our isolates in contrary to the most reports from Europe, USA and even from Hacettepe Medical Faculty where it is ANT (2"). Thinking that aminoglycoside modifying enzymes are usually under the control of conjugative plasmids and are transferable to the other strains, we conducted conjugation experiments between 11 Klebsiella strains, which were resistant to all of the 6 aminoglycosides used in this study but sensitive to nalidixic acid, and E.coli K-12 strain which was sensitive to aminoglycosides but resistant to nalidixic acid. From 7 (64%) of these 1 1 Klebsiella strains aminoglycoside resistance could be transferred to the recipient strain.