Kanserli hastalarda gözlenen infeksiyonlar ve uygulanan ampirik tedavilerin karşılaştırılması
Infections observed in patients with cancer and comparison of the applied empirical treatments
- Tez No: 91118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
45 ÖZET Ocak 1996-Mayıs 1998 tarihleri arasında EÜTF Gevher Nesibe Hastanesi Hematoloji-Onkoloji departmanında yatarak tedavi gören 71 kanserli hastada 54 (% 52) nötropenik, 50 (% 48) nötropenik olmayan 104 ateşli dönem değerlendirildi. Nötropenik ateşli dönemlerin 41'i (% 76) hematolojik malignitelerde, 13'ü (%24) soHd tümörlü hastalarda görüldü. Diğer taraftan nötropenik olmayanlarda gözlenen ateşli dönemlerin 42'si (%84) hematolojik malignitelerde, sekizi (%16) solid tümörlü hastalarda gözlendi. Nötropenik hastalarda gözlenen infeksiyonlann 21'i (%39) mikrobiyolojik olarak, yedisi (%13) klinik olarak dökümante edildi, 26 (%48) hastada ise ateş nedeni tespit edilemedi. Nötropenik olmayan hastalarda gözlenen infeksiyonlann 26'sı (%52) mikrobiyolojik olarak, 11 'i (%22) klinik olarak dökümante edildi, 13 (%26) hastada ise ateş nedeni tespit46 edilemedi. Yüzdört ateşli dönemin 47'sinde etken izole edildi. Yirmisinde (%43) gram negatif bakteriler, 18'inde (%38) gram pozitif bakteriler, üçünde (%6) Candida sp., beşinde (%11) mikst patojenler, birinde (%2) anaerob bakteri saptandı. En çok izole edilen gram negatif bakteriler sırasıyla: Klebsiella sp., E. coli, P. aeruginosa, Enterobacter sp. idi. Gram pozitif bakteriler sırasıyla: S.aureus ve enterokoklardı. Yüzdört ateşli dönemin 22'sinde (%21) bakteriyemi ve fungemi saptandı. Bunların 1 l'inde gram negatif, dokuzunda gram pozitif bakteriler, ikisinde mikst etken tespit edildi. Bakteriyemi ve fungemi gelişimi ile yaş, cins, infeksiyon odağı ve nötrofıl sayısı arasında ilişki bulunamadı. NHL'lı hastalarda ateşli dönemde bakteriyemi gelişme riski diğer malignitelere göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Yüzdört ateşli dönem gözlenen 71 vakanın 12'si (%17) öldü (ölüm oranı %11.5). Dokuz vakanın ölüm nedeni infeksiyona, üç vakada ise kanama veya primer hastalığın diğer komplikasyonlanna bağlıydı. Ölümün infeksiyon nedeniyle oluştuğu dokuz vakanın beşi nötropenikti. Yaş, cins, altta yatan hastalık, infeksiyonun türü, infeksiyon odağı ve izole edilen etkenin cinsinin mortaliteyi etkilemediği görüldü. Nötropenik hastalarda ampirik tedavi açısından imipenem-silastatinin, seftazidim- amikasin kombinasyonuna göre daha etkili olduğu görüldü. Ateşli nötropenik hastalarda ampirik tedaviye ilave olarak verilen G-CSF veya GM-CSF nin nötropeni süresini kısalttığı fakat ateşli dönemde kalış süresini etkilemedikleri görüldü.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY In 71 hospitalized patients with cancer who admitted to Gevher Nesibe Hospital Haematology-Oncology department between January 1996 and May 1998, 54 (%52) neutropenic and 50 (%48) nonneutropenic febrile episodes were evaluated. While 41 (%76) of neutropenic febrile episodes were seen in patients with haematological malignancies, 13 (%24) were seen with solid tumors. On the other hand 42 (%84) of nonneutropenic febrile episodes were seen with haematological malignancies and eight (%16) of them in patients with haematological malignancies, 13 (%24) with solid tumors. The infections seen in neutropenic febrile episodes were documented microbiologically in 21 (%39) and clinically in seven (%13) episodes, in 26 (%48) episodes the cause of fever could not be determined. The infections in nonneutropenic48 patients were documented microbiologically in 26 (%52) and clinically in 1 1 (%22), in 13 (%26) febrile episodes the cause of fever could not be determined. In 47 of the 104 febrile episodes the pathogens were isolated. In 20 (%43) episodes gram negative bacteries, in 18 (%38) episodes gram positive bacteries, in three (%6) episodes Candida, in five (%11) episodes mixed pathogens and in one (%2) case anaerobic bacteria were isolated. The most frequently isolated gram negative bacteries were: Klebsiella sp., E. coli, P. aeruginosa, Enterobacter sp., successively and gram positive bacteries were: S. aureus and enterococcus, successively. In 22 (%21) of the 104 febrile episodes bacteremia and fungemia were determined. In 1 1 of these cases gram negative, in nine gram positive bacteries, and in two episodes mixed pathogens were determined. There was no relation between, bacteremia or fungemia and age, sex, infection focus and neutrophil counts. In patients with Non Hodgkin Lymphoma the risk of bacteremia is higher than the other malignancies. In 71 cases, 104 febrile episodes were seen and 12 (%17) of them died (death rate: %11,5). The cause of death was related to infection in nine cases, and to bleeding or other complications of the primary disease in three cases. Five of the nine cases who died of infection, were neutropenic. Age, sex, underlying disease, type of infection, infection focus and the species of the isolated pathogen did not affect mortality. In neutropenic patients, the empirical treatment of imipenem-cilastatin is found to be more effective than ceftazidim-amikacin combination. G-CSF and GM-CSF added to empiric treatment in febrile neutropenic patients, are found to shorten the neutropenic period but not effect the duration of the febrile episode.