Emittance measurements for low energy proton beams
Düşük enerjili proton demetlerinde yayınım ölçümü
- Tez No: 409211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. GÖKHAN ÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna ait SANAEM (Sarayköy Nükleer Araştırmalar ve Eğitim Merkezi)de test ve eğitim amaçlı bir Proton Radyo Frekanslı Dört Kutuplusu (RFQ) tasarlanmış ve üretimine başlamıştır. RFQ nün en az 1 mA çıkış akımı ve 1-5 MeV arasında enerjiye sahip olması amaçlanmış olup demet ölçüm kutusuyla birlikte uzunluğunun yaklaşık 4 metre olması beklenmektedir. Su soğutmalı çok kutuplu manyetik kapta oluşturulan plazmadan 1 pi.mm.mrad ın altında yayınıma sahip proton demeti çekilmesi hedeflenmiştir. Bu tezde proton kaynağından sonra ve Düşük Enerjili Demet Hattında yayınım ölçümlerinin neden ve nasıl yapılacağı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SANAEM (Sarayköy Nuclear Research and Train Center) Project Prometheus aims to build a Radio Frequency Quadrupole (RFQ) for accelerating protons as a proof of principle machine. This project, supported by Turkish Atomic Energy Authority, has been designed to have at least a proton beam of 1 mA of current and the final energy of 1-5 MeV at the end of the RFQ and will be about 4 meters including beam diagnostic box. A water-cooled multi cusp H^+ ion source is expected to have < 1 pi.mm.mrad of emittance. In this thesis, the reason and methods for measuring the emittance after the proton source and at the Low Energy Beam Transport are presented.