Instanton methods and the Dyon atom
Instanton metotları ve Dyon atomu
  1. Tez No: 409212
  2. Yazar: CİHAN PAZARBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DIETER VAN DEN BLEEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Pertürbasyon teorileri kuantum mekaniğindeki hemen her pratik hesaplamada çok önemli bir yere sahiptir. Ancak, pertürbatif açılımlar karmaşık çiftlenim sabiti uzayında bulunan tekilliklerden dolayı genellikle asimptotik seridirler. Bu durumlarda pertürbatif serilerin sıfırdan farklı hata payları vardır. Bir pertürbatif açılımın ıraksak davranışı WKB yaklaşımı ve instanton metodları gibi pertürbatif olmayan teknikler kullanılarak incellenilebilir. Ayrıca, pertürbatif olmayan metodlar hata payını geliştirmek için de kullanılabilirler. Bu tezde instanton metodları pertürbe edilmiş Dyon atomunda uygulanacaktır. Pertürbasyon teorilerinde ıraksamalarla ilgili detaylı bir çalışmadan sonra bir boyutlu harmonik olmayan salıngaçın enerji katsayılarının ıraksama davranışı hesaplanacaktır. Daha sonra da Dyon atomunun pertürbasyon serisinin ıraksak davranışı, yine instanton metodlarıyla yapılan $4$ boyutlu harmonik olmayan salıngaç hesabından eşleştirme ile bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In quantum mechanics, perturbation theories have crucial importance for almost any practical calculation. However, perturbative expansions are generally asymptotic series due to the singularities on the complex couping constant plane. In these cases, there is a non-zero error for the perturbative series. The divergent behaviour of an perturbative expansion can also be examined by using the non-perturbative techniques, such as WKB approximation and instanton methods. Futhermore, the non-perturbative methods can also be used to improve the error. In this thesis, instanton methods are applied to the perturbed Dyon atom. After a detailed discussion about the divergences of perturbation theory, the divergent behaviour of the energy coefficients of the one dimensional anharmonic oscillator is estimated by instanton methods. Then, the divergent behaviour of the perturbation series of the Dyon atom is calculated by a map from the estimation of $4$ dimensional anharmonic oscillator, which is again done by instanton methods.