Analaysis of J/Ψ → ω π0 π0 at BESIII
BESIII'te J/Ψ → ω π0 π0 analizi
  1. Tez No: 409214
  2. Yazar: ALPEREN YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. İSMAİL RUHİ UMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
BEPCII depolama halkası üzerindeki BESIII algıcında toplanan 1.3 milyar J/ψ olayı kullanılmak suretiyle J/ψ → ω π0 π0 kanalı incelenmiştir. En hafif kuark-dörtlüsü adaylarından olan f0 (500) (σ) ve f0 (980) parçacıkları araştırılmıştır. Dalitz Plot analizi yapılmış olup f0 (500) (σ) ve f0 (980)'in yanı sıra f2 (1270), b1 (1325), ρ (1450) ve f2 (2300) rezonanslarına rastlanmıştır. Analiz ve ardalan sonuçları Kısmi Dalga Analizi uygulamak için uygun bir kanal olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Using a sample of 1.3 billion J/ψ events collected with the BESIII detector at the BEPCII storage ring, the decay channel J/ψ → ωπ0 π 0 has been studied. Two of the lightest tetraquark candidates, f0 (500) (a.k.a. σ) and f0 (980) have been searched for. A Dalitz Plot analysis has been performed and in additon to f0 (500) (σ) and f0 (980), f2 (1270), b1 (1325), ρ (1450), and f2 (2300) have been observed. The analysis and background study indicate that this channel is suitable for a detailed study of the resonances through a Partial Wave Analysis.