Seismic behavior of geosynthetic reinforced retaining structures with cohesive backfills
Geosentetik donatılı istinat duvarlarının kohezyonlu dolgu kullanılması durumundaki sismik davranışı
- Tez No: 409221
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER, DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmada geosentetik donatılı modüler blok öncepheli istinat duvarlarının kil-kum karışımı kohezyonlu zemin dolgusu kullanılması durumdaki sismik performansları incelenmiştir. Üç adet ½ oranında (duvar yüksekliği 190 cm) ve bir adet ¼ oranında ölçeklendirilmiş model duvar, dolgu zemini özelliği, donatı uzunluğu ve ölçeklendirme etkisini incelemek amacıyla sarsma masası testlerine tabi tutulmuştur. Modellere ölçeklendirilmiş El Centro ve Kobe depremleri sismik yük olarak tatbik edilmiştir. Donatı olarak polyester geogridler 20 cm düşey aralıklarla kullanılmıştır. Donatı uzunluğunun duvar boyuna oranı 0.8'dir (bir duvar modeli için 0.6 kullanılmıştır). Ön cephe 12.5° eğimli olacak şekilde içi boşluklu modüler bloklar kullanılarak inşa edilmiştir. 8 adet ivmeölçer ön cephede ve dolgu üst yüzeyinde konumlandırılmıştır. 8 adet lazer deplasman ölçer duvar ön cephesine ve sarsma masası üzerine yerleştirilmiştir. Toplamda 15 adet gerinim ölçer en alt, orta ve en üst donatı katmanlarına yerleştirilmiştir. Maksimum ve kalıcı önyüz deplasmanları, önyüzde ve dolgu içindeki ivme amplifikasyonları, donatı çekme kuvvetlerinin hesaplandığı gerinim değerleri ve önyüz ile dolgu yüzeyinde yapılan görsel incelemeler; model duvarların performansının değerlendirilmesi için kullanılmış olan deney sonuçlarıdır. Oldukça yüksek deprem yükleri altında dahi duvarlarda bir stabilite problemi gözlemlenmemiştir. Makul düzeydeki kalıcı önyüz deformasyonları haricinde herhangi bir göçme emaresi gözlemlenmemiştir. Son deprem yüklerinden sonra kohezyon dolgulu model duvarların üst yüzeylerinde kabul edilebilir çekme çatlakları oluşmuştur. Sonuç olarak kohezyonlu dolgu kullanılmış model duvarların; granüler dolgulu model duvarlar ile kıyaslandığında ve önceki çalışmalarıdaki sınır tasarım değerleriyle karşılaştırıldığında oldukça iyi bir deprem performansı gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic performance of geosynthetic-reinforced modular block retaining walls backfilled with cohesive, fine grained clay-sand soil mixture was investigated. Four model walls were constructed and shaking table tests performed for three ½ scaled (wall height 190 cm) and ¼ scaled model walls were evaluated to investigate the effects of backfill type, the influence of reinforcement length and the scaling effects. Scaled versions of the recorded El Centro and Kobe earthquakes were applied to the model walls. Polyester geogrids were used in the tests with a vertical spacing of 20 cm. Reinforcement length to wall height ratio was 0.8 (for one model 0.6 was used). A 12.5° battered facing was constructed with modular hollow concrete blocks. Model walls were instrumented by 8 accelerometers, located on facing and on backfill surface. 8 laser displacement transducers were used and 15 strain gages were located on three geogrid layers at top, mid and bottom heights of wall. Maximum and permanent displacements on front wall, acceleration amplification ratios on front wall and inside the backfill, strain values to calculate tensile loads on reinforcements and visual observations for facing and backfill surface were the results of this test to evaluate the performance of cohesive backfilled model wall. No stability problem was occurred under extreme seismic loading. Any indication of failure was not observed except minimal residual deformations on the facing during base excitations. And acceptable tension cracks were observed on the backfill surface after final seismic motions. As a result it can be said that; the model walls with cohesive backfill performed well under seismic loading conditions when compared with granular backfills and checked with the limit design values described in previous studies.