Freight trip generation in urban areas
Kentsel alanlarda yük aracı seyahati üretimi
- Tez No: 409222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR, PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yük taşımacılığı planlaması ve modellemesi, özellikle de yük aracı seyahati üretimi (YASÜ), yolcu taşımacılığndaki muadillerine göre yeterince incelenmemiştir. YASÜ, yolcu seyahati üretimindekinden farklıdır ve kuruluşlarda alınan lojistik konusundaki kararlardan etkilenir. Dolayısıyla, bu araştırmanın esas amacı YASÜ modellerini geliştirmek olmuştur. Yapılan bu çalışmada kullanılan veriler, Kocaeli Lojistik Master Planı'nda toplanan verilerdendir. Kocaeli, 2013 itibarı ile 1,676,202'lik nüfusuyla ve barındırdığı yaklaşık 2200 işletmeyle Türkiye'nin enönemli sanayi şehirlerinden birisidir. İlk olarak yapılan faktör analizine göre römorklu yük araçlarının (TIR) YASÜ'sü, kamyon ve kamyonetlerinkine göre farklı olarak bulundu. Kamyon ve kamyonetlerin YASÜ'lerinin ise benzer oldukları saptandı. Daha sonra bu araç grupları için, benzer YASÜ gösteren lojistik odak türleri Kovaryans Analizi ve ilgili post hoc testleri ile gruplandı. Ardından, her grubun bütününü ele alan havuz regresyon modelleri ile her gruptaki lojistik odak türleri için ayrı regresyon modelleri hazırlandı. Gruplar için,“pazar segmentasyonu analizi”ile grup içindeki lojistik odakların ayrı şekilde incelenmesinin havuz modellerine göre bir iyileştirme sağlamadığı hipotezi istatistiksel testlerle sınandı. Bu analizler, gruplardan biri hariç her grup için havuz modeli kullanmanın yeterli olduğunu göstermiştir. Daha sonra, içinde yük aracı seyahati üretmeyen işletmelerin en fazla olduğu gruplardaki YASÜ modellemesi için“koşul modeli”adı verilen bir model geliştirildi. Bu model, bu gruplara ait regresyon modelleri ile kıyaslandı. Sonuç olarak, lojistik odak türlerini benzer YASÜ'lere göre gruplandırmanın mümkün olduğu bulundu. Önerilen“koşul modeli”, TIR seyahatleri için regresyon modellerine göre ortalama hata kareleri kökünde % 29.58, ortalama mutlak hatada % 23.57 azalma sağladı. Son olarak, gelecekte yapılabilecek çalışmalar için önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Freight transportation planning and modeling in general, and Freight Trip Generation (FTG) in particular, is an area that is not covered as widely as passenger transportation. FTG mechanisms are different from passenger trip generation mechanisms, and they are driven by logistical decisions of establishments. So, the main goal of this research was to improve the understanding of FTG mechanisms and modeling in urban areas. The data for the study was obtained from Kocaeli Logistics Master Plan. Kocaeli is one of the largest industrial cities in Turkey with a population of 1,676,202 as of 2013 and has approximately 2200 industrial establishments. A preliminary factor analysis showed that FTG of TIRs is different from trucks and vans; with the latter two types are similar to each other. It was followed by segmentation of the similar logistical site types according to their FTG characteristics for each vehicle set using Analysis of Covariance (ANCOVA) and its associated post hoc tests. Then, regression models were built for the whole segment (called the pooled model) and for each logistical site included in the segment separately, and statistical tests were performed to test the null hypothesis that the segmentation does not improve the fit, thus the pooled model is sufficient. This procedure was named“market segmentation analysis”. These analyses showed that the pooled model was sufficient for almost all the segments except one segment of truck and van trips. Following this, the segments with most zero-trip generators were modeled using a new approach which is called“conditional model”and compared with simple regression models of the segments. The results indicated that fi rstly, it was possible to group the similar logistical site types in terms of FTG patterns. Secondly, for TIR trips, the proposed“conditional model”showed an improvement over the common regression modeling approach; with reductions in RMSE and MAE of 29.58 % and 23.57 %, respectively. Finally, some recommendations were made for future research in this area.