Evaluating the effects of various factors on mechanical performance of SC-FRCCs
Kendiliğinden yerleşen lif donatılı çimento bazlı malzemelerin mekanik performansını etkileyen çeşitli faktörlerin değerlendirilmesı
- Tez No: 409220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmadaki asıl amaç, numune kalınlığı/lif uzunluğu (t/fL), numune genişliği/lif uzunluğu, lif tipi ve lif narinlik oranı gibi parametreler göz önünde bulundurularak, kendiliğinden yerleşen lif donatılı çimento bazlı malzemelerin (SC-FRCC) gerek taze, gerek sertleşmiş haldeki farklı davranışlarını tanımlamaya yöneliktir. Numuneler sabit karışım değerleriyle dökülmüş olup, sadece lif uzunluğu, lif tipi, numune kalınlığı ve numune genişliği değiştirilmiştir. Dört farklı lif uzunluğu, iki farklı lif tipi, on farklı numune kalınlığı ve iki farklı numune genişliği değerleri belirlenmiş olup, toplamda 14 farklı numune grubu elde edilmiştir.Bu çalışma kapsamında, SC-FRCC malzemelerinin taze haldeki akış deneyleri, lif yönelmeleri, eğilme dayanımları, eğilme toklukları, bölgesel gerilme yoğunlukları, çatlak ilerlemeleri ve çatlak tipolojileri gibi özelliklerini belirlemek amacıyla birçok kapsamlı deney yapılmıştır. Deney sonuçları, hem geleneksel ölçüm metodlarıyla okunmuş, hem de dijital bir görüntü analiz yöntemi olan PIV yöntemiyle analiz edilip, değişen malzeme davranışı üzerinde etkisi olan parametrelerin böylece daha detaylıca anlaşılması amaçlanmıştır.Lif donatılı malzemelerin tasarım kriterleri için hazırlanmış olan standartların genel bir değerlendirmesi yapılıp, bunlar içinden bu çalışma kapsamına en uygun olan CNR-DT seçilmiştir. CNR-DT standardı baz alınarak yapısal parametreler hesaplanmış ve lif donatlı malzemelerin tasarım kriterleri için olan standartların daha da geliştirilebilmesine yardımcı olabilmek adına yapısal performans üzerinde t/fL etkisi detaylıca incelenmiştir.Son olarak, SC-FRCC malzemelerde, eğilme ve çatlak açılması arasında, t/fL parametresiyle ilişkili bir bağıntı bulunmuştur. Farklı lif tipi ve uzunluğu göz önünde bulundurularak önerilen bu bağıntılar, daha önce literatürde yine eğilme ve çatlak açılması arasında verilen diğer bağıntılarla karşılaştırılmış ve oldukça iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study was to identify the different behaviors of Self Compacting Fiber Reinforced Cementitious Composites (SC-FRCCs) in terms of fresh and hardened state performance by considering the parameters such as specimen thickness/fiber length ratio (t/fL), specimen width/ fiber length ratio (w/fL), fiber type (straight or hooked), and fiber aspect ratio. Specimens were cast using same mixes, only fiber length, fiber type, specimen depth and specimen width were varied. Four different fiber lengths, two different fiber types, ten different specimen thickness and two different specimen width values were set. As a result, 14 different groups of specimen were obtained. A series of experiments were performed to examine the fresh and hardened state properties of SC-FRCCs by means of mini-slump flow, mold flow, fiber orientation, flexural strength and toughness, strain localization, crack propagation and crack typology. Results obtained from both traditional measurement methods and Particle Image Velocimetry (PIV) analysis, were combined and used in order to have a detailed understanding on how changing material parameters may affect the material behavior and the parameters used for structural design of fiber-reinforced cement based composites. Current codes for design of fiber reinforced concretes (FRC) were discussed and based on a chosen guideline CNR-DT, constitutive parameters were obtained accordingly, in order to assess and evaluate the effects of one of the studied parameters (t/fL) on the structural performance, to help further develop the standards for structural design of these materials. Finally, a relationship between the deflection and crack opening of SC-FRCCs were proposed based on t/fL ratio. The proposed relationships were employed to obtain deflection vs. COD relationships for other researchers' data given in literature and good results were obtained.