Design of high efficiency buck converters
Yüksek verimli düşüren dönüştürücü tasarımı
- Tez No: 409226
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Düşüren dönüştürücüler, giriş gerilimi iki kattan fazla değişse bile geniş bir akım ve çok düşük çıkış gerilim dalgalanması sağlayabilen, pille çalışan sistemlerde kullanılır. Dönüştürücü, mükemmel bir güç verimi sağlamalı ve 0A'den maksimum akıma kadar değişebilen çıkış akımlarını asgari çıkış gerilim dalgalanması ile sağlayabilmelidir. Bir anahtarlamalı dönüştürücünün güç verimini artırmak, hafif ve ağır akım şartlarının ikisinde de güç kaybını azaltmayı gerektirir. Ancak, taşınabilir sistemler zamanlarının çoğunu bekleme modunda geçirdikleri için, hafif akım verimi esas sorundur. Bu çalışma, kapasitif ve dirençli kayıpları karşılaştırarak çıkış katı bölümlerinin aktif sayısına karar veren bir adaptif çıkış katı seçim tekniği kullanarak, düşüren dönüştürücü sistemlerinde verimi artırmak için yeni bir yöntem getirmiştir. Geliştirilen yöntem, giriş besleme gerilimindeki değişimi, çalışma frekansını, kapı kapasitesini, gerçek direnç bilgisini ve çıkış akımını dikkate alır ve bir anahtarlamalı dönüştürücüde optimum verim için optimum çıkış katı büyüklüğünü bulur. Bu, modulasyon şemasını veya anahtarlamalı dönüştürücünün frekansını değiştirmeden düşük akımlarda yüksek verimi sağlayan literatürdeki tek çalışmadır. Bu çalışma boyunca, US14695492 numaralı“Aritmetik operasyonları kullanan adaptif transkonduktans hücresi yöntemi”adlı ve US1471294 numaralı“Adaptif çıkış katı ile yüksek verimli DC/DC dönüştürücüler”adlı iki adet patent başvurusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Buck converters are used for battery operated systems which supply a wide current range and very low output voltage ripple even when the input voltage changes by more than two orders of magnitude. The converter has to sustain an excellent power efficiency and be able to support load current switching from 0A to Imax with minimum output voltage ripple. Increasing the power efficiency in a switching buck converter requires decreasing the power losses in both light and heavy load operations. However, the light load efficiency is the major concern since portable systems spend their majority of time in idle mode. This work introduces a novel method for increasing efficiency in buck converter systems by utilizing an adaptive output stage size selection technique which decides on the active number of stage segments by comparing capacitive and resistive losses. It takes into account the input supply voltage variation, operating frequency, gate capacitance, actual RON information and load current and finds optimal stage size to obtain optimal efficiency in a switching converter. This is the only work in the literature which conducts high efficiency in light loads without changing the modulation scheme or frequency of switching converter. Two patent applications have been made throughout this work as US14695492: Method for an Adaptive Transconductance Cell Utilizing Arithmetic Operations and US14712941: High Efficiency DC/DC Converter with Adaptive Output Stage.