Deri ve mukozalardan izole edilen Candida'ların idantifikasyonu ve kemoterapötik maddelere duyarlılıkları
  1. Tez No: 40923
  2. Yazar: YASEMİN ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
- 76 - ÖZET Deri ve mukozalarda oluşan mantar İnfeksiyonlarmdan etken olarak izole edilen Candida 'ların türlerini ve sıklığını belirle yip; tedavide lokal veya genel olarak verilebilecek antifungal maddelerin içinden en etkili olanlarını in vitro şartlarda bulmak amacıyla yürütülen bu çalışmada deri ve mukozalardan alman 130 muayene maddesi mikolojik yönden incelenmiş ve kandidiyaz etkeni olarak 76 Candida türü izole edilmiştir. Deriden 20; mukozalardan 56 olmak üzere 76 Candida infeksiyo- nu belirlenmiş, etken olan türlerin %65.7'sinin C. albicans, %1 1.8' inin C.utilis; %6.5'inin C.tropicalis; %6.5'inin C.parapsi- losis; %5.2'sinin C.stellatoidea; %2.6'sınm C.rugosa; %1.3'ünün C.guillermondii olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen Candida suşlarının bifonazol, izokonazol, ketoko- nazol, klotrimazol, mikonazol, nistatin, oksikonazol, pimarisin, sulkonazol, tiyokonazol ve tolnaftata duyar ıllıkları MIC (Minimal İnhibisyon Konsantrasyonu) değerleri belirlenerek yapılmıştır. Sonuçlar 25 ug/ml'lik doku düzeyi göz önüne alınarak değerlendiril miştir.
Özet (Çeviri)
- 77 - SUMMARY 130 specimens were investigated in this study, to define mycologic perspective; out of which 76 Candida species were iso lated as the agents of infection order to specify the species and the incidence of Candidae isolated from dermal and mucosal fungal infections and to determine in vitro the best antifungal either for topical or for systemic use. 20 dermal and 56 mucosal, adding up to 76, Candida infections were identified and 65.7% of the agents were C. albicans, 11.8% were C.utilis, 6.5% C.tropicalis, 6.5% C.parapsilosis, 5.2% C.stellato- idea, 2.6% C.rugosa and 1.3% C.guillermondii. The susceptibilities of the Candida isolates to bifonazole, isoconazole, ketoconazole, clotrimazole, miconazole, nystatin, oksiconazole, pimaricin, sulconazole, tioconazole, tolnaftate were determined by MIC (Minimal Inhibitory Concentration) test. The results were evaluated considering the tissue level of 25 ug/ml.