Alt solunum yolu infeksiyonlarında pseudomonas cinsi bakteriler
  1. Tez No: 40924
  2. Yazar: MAHNAZ AKHTEH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİYE BERKİTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
36 ÖZET Alt solunum yolu infeks iyonlarında Pseudomonas cinsi bakteri lerin sıklığı ve antibiyotiklere duyarlıklarını belirlemek amacıyla t. Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan gönderilen 368 balgam ve 52 BAL örneği incelenmiştir. Ekim yapılan besiyerleri bir hafta oda ısısında bekletilerek tekrar incelemeye alınmıştır. 420 örnekten 31 non-ıfermentatif Gram negatif çomak izole edilmiştir. İncelenen non-fermentatif Gram negatif çomakların oksidasyon- fermentasyon, oksidaz, katalaz, hareket ve pigment özelliklerinin incelenmesi sonucu Pseudomonas, Acinetobacter, Flavobacterium ve Moraxella cinslerinden oldukları belirlenmiştir. Pseudomonas cinsinden bakteriler P. aeruginosa, P.fluorescens ve X.maltophilia (P.maltophilia) olarak saptanırken, P. aeruginosa" - dan sonra infeksiyon etkeni olarak en fazla izole edilen türün X.maltophilia olduğu belirlenmiştir. Uygulanan antibiyotik duyarlık deneyi sonucunda Pseudomonas türlerine başta imipenem olmak üzere tobramisin, ofloksasin, amikasin, seftazidim, netilmisin ve siprofloksasin yüksek oranda etkili bulunmuş, X.maltophilia türlerine en etkili antibiyotiğin ofloksasin olduğu saptanmıştır. Bu suşların tümü imipeneme dirençli bulunmuştur. Sonuçlar toplu olarak değerlendirildiğinde Pseudomonas cinsi bakterilerin ve X.maltophilia suşlarının %76' sının tobramisin ve ofloksasine, %72' sinin imipeneme, %68'inin seftazidim ve siprofloksasine, %64'ünün netilmisine ve %52' sinin gentamisin ve amikasine duyarlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
37 SUHNARY With the aim to determine the incidence of Pseudomonas strains in lower respiratory tract and their antibiotic susceptibilities, 368 sputum and 52 BAL specimens were examined. All of the media were reexamined after a week and 31 non-fermentative Gram negative bacteria were isolated from 420 clinical specimens. Oxidation-fermentation, oxidase, catalase, motility and pigment production tests were applied to non-fermentative bacteria and they were identified as Pseudomonas sp, Acinetobacter sp, Flavobacterium sp and Moraxella sp. While P. aeruginosa, P.f luorescens and X.maltophilia (P.maltophilia) were identified as Pseudomonas sp, X.maltophilia was found to be the most frequent pathogen, isolate after P. aeruginosa. According to the susceptibility test results, firstly imipenem and then tobramycin, ofloxacin, amikacin, ceftazidime, netilmicin and ciprofloxacin were found the most effective antimicrobiol agents for Pseudomonas strains. Ofloxacin was found the most effective antibiotic for X.maltophilia strains and all of these strains were found resistant to imipenem. When the antibiotic susceptibility test results were evaluated alltogether the most effective antibiotics were found to be tobramycin and ofloxacin (76%), imipenem (72%), ceftazidime and ciprofloxacin (68%), netilmicin (64%), gentamicin and amikacin (52%) for Pseudomonas sp and X.maltophilia.