Cern Linac4 beam dynamics studies and commissioning up to 12 MeV
Linac4 demet dinamiği çalışmaları ve 12 MeV enerjili kısmın işleme sokulması
- Tez No: 409238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Linac4, LHC enjektörlerini geliştirme projesi kapsamında kurulan, H− iyonlarını 160 MeV'ye kadar çıkaracak bir doğrusal hızlandırıcıdır. Linac4, LHC'nin bir sonraki uzun kapatma süresi sırasında Proton Synchrotron Booster'a bağlanacak ve şu anda kullanılan 50 MeV'lik proton hızlandırıcısı Linac2'nin yerini alacaktır. Linac4'ün işleme sokulma süreci, hızlandırıcı yapılarının tünele yerleştirilmesi ile paralel bir şekilde devam etmektedir. Her adımda, hızlandırıcının performansı için önemli olacak parametrelerin nitelendirilmesinde, üzerlerinde birçok demet tanı cihazı bulunduran hareketli ölçüm tezgahları kullanılmaktadır. 2012 yılı sonuna kadar, iyon kaynağının geçici bir modeli kullanılarak, 12 MeV'lik kısmın işleme sokulma süreci tamamlanmıştır. Kalıcı demet tanı cihazları ve hareketli bir ölçüm tezgahı üzerinde bulunan tanı cihazları kullanılarak, 45 keV'de Düşük Enerjili Demet Aktarım Hattı, 3 MeV'de Radyo Frekansı Dört Kutuplusu ve Orta Enerjili Demet Aktarım Hattı ve aynı zamanda 12 MeV'de Sürüklenme Tüplü Doğrusal Hızlandırıcı yapısının ilk tankının bütün özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Linac4 is a normal conducting, 160 MeV H− ions accelerator that is being con- structed within the scope of the LHC Injectors Upgrade project. Linac4 will be con- nected to the Proton Synchrotron Booster during the next long LHC shutdown and it will replace the current 50 MeV proton linac, Linac2. Linac4 is being commissioned progressively with the installation of the accel- erating structures into the Linac4 tunnel. Movable diagnostic benches, with various instruments, are used at each step to allow the detailed characterization of operational parameters that will play a key role in the overall future performance. The first three stages of the commissioning, up to 12 MeV beam energy, were completed by the end of 2014 with a temporary version of the ion source. Using the permanent diagnostic instruments and a movable diagnostic bench, the Low Energy Beam Transport (LEBT) at 45 keV, the Radio Frequency Quadrupole (RFQ) and Medium Energy Beam Trans- port (MEBT) at 3 MeV, as well as the first tank of the Drift Tube Linac (DTL) at 12 MeV were fully characterized.