The analysis of characteristic dynamics of stock management structures
Stok yönetimi yapılarının karakteristik dinamiklerinin analizi
  1. Tez No: 409237
  2. Yazar: SEMA MEHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAŞARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Stok yönetimi; yönetimsel, fiziksel ve biyolojik sistemlerde sık karşılaşılan dinamik bir problemdir. Stock yönetiminin amacı, düzeltici faaliyetlerde bulunarak bir stoğu istenilen seviyeye getirmek ve stoğu o seviyede tutmaktır. Stok yönetimi problemi, karar vericiyi istenmeyen kararsız dalgalanmalarla da sonuçlanabilecek zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu tezde, farklı stok yönetimi yapıları modellenmiş ve analiz edilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü dereceden sürekli gecikmeli stok yönetimi problemlerinin çeşitli karakteristik dinamiklerini elde edebilmek için parametrik değer aralıkları belirlemeyi amaçlayarak eksiksiz bir analiz yapılmıştır. Parametrik analiz için kontrol teorisi yöntemlerini kullandık. İlk olarak, sistem dinamiği yöntemine ait stok-akış diyagramları kullanılarak modellenmiş olan farklı stok yönetimi yapıları sunuldu. İkinci olarak, sistem dinamiği modellerinin diferansiyel denklemleri ve bu denklemlere dayanarak sistem dinamiği modellerine karşılık gelen blok diyagramları elde ettik. Üçüncü olarak, Laplace dönüşümü tekniğini kullanarak modellerin diferansiyel denklemlerini zaman tanım kümesinden frekans tanım kümesine çevirerek transfer fonksiyonları elde ettik. Dördüncü olarak, transfer fonksiyonlarının karakteristik denklemlerini belirledik. Son olarak, karakteristik denklemlerin köklerini analiz ederek dinamiklerde niteliksel değişimin gözlemlendiği kritik karar parametreleri değerlerini belirledik. Bu tezde raporlanan kritik değerler, düzeltici faaliyetler ile bu faaliyetlerin stok üzerindeki nihai sonuçları arasındaki gecikme süresinin bütün değerleri için geçerlidir. Ayrıca, beklenmeyen bazı sonuçlar da elde ettik. Örnek durumların birinde, stok seviyesini istenilen düzeye getirmek için yapılan düzeltme miktarlarının şiddetini arttırmak dalgalanmaları tamamen yok etmektedir. Sistem dinamiği ve kontrol teorisi arasında bir köprü kurulması amaçlandığından, birçok temel sistem dinamiği modeline karşılık gelen blok diyagramlar tezde ve tezin eklerinden birinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stock management is a dynamic task which is often found in managerial, physical, and biological systems. The aim in stock management is to bring a stock at a desired level and maintain it at that level by taking corrective actions. Stock management task imposes difficulties to the decision maker, which results in unwanted oscillations. In this thesis, different stock management structures are modeled and analyzed. We carry out complete parametric analysis of stock management problems with continuous delays of first, second, and third orders aiming to obtain the range of values for different characteristic dynamics of stock. For parametric analysis, we use control theoretic approaches. We first provide different stock management structures modeled using stock-flow diagrams of system dynamics methodology. Secondly, we obtain the corresponding simplified differential equations of the system dynamics model and, based on the differential equations, we obtain block diagrams. Thirdly, we convert simplified differential equations of the model from time domain to s-domain using Laplace transformation technique and obtain the transfer function. Fourthly, the characteristic equation of the transfer function is determined. Finally, we determine the critical values of the decision parameters at which a qualitative change in dynamics is observed by analyzing the roots of the characteristic equation. The critical values that are reported in this thesis are valid for all durations of the delay between the corrective actions and their eventual results on the stock. We also obtained a few counterintuitive results such as increasing the level of aggressiveness in stock corrections can completely eliminate oscillations in one of the cases. Aiming to build a bridge between system dynamics and control theory, the corresponding block diagrams of many basic system dynamics models are provided in the thesis and also in one of its appendices.