Modified theories of gravity via alternative couplings and their cosmological analyses
Gravitasyonun alternatif kuplajlar kullanarak modifikasyonu ve bu modellerin kozmolojik analizleri
  1. Tez No: 409239
  2. Yazar: MEHMET KAVUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ RADOR, PROF. DR. METİN ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gravitasyona alternatif kuplajlar ve farklı alanlar konularak halihazırdaki kozmolojik sorunları çözmek adına birtakım kozmolojik modeller tasarlamaktayız. Stueckelberg tarafından bulunan ve foton alanına ayar değişmezliği altında kütle kazandıran mekanizmayı ilk kez kozmolojik olarak kullanıp gravitasyonla etkileşmesine izin vererek elde edilen modelin kozmolojik etkilerini inceledik. Bu mekanizma genellikle parçacık fiziğinde kullanılırken, reel kütleye sahip skaler ve vektör alanının farklı davranışları birbirinden farklı iki hızlanarak genişleme periyodunun arasında bir yavaşlama dönemi de içermektedir. Öte yandan çözümlerde kütlenin sıfır olduğu durumlarda evren statik hale gelmekte, vektör potansiyeline bağlı olarak basit üstel genişleme vermektedir. Bu tezdeki diğer bir çalışmada ise, Einstein-Hilbert aksiyonundaki Ricci skalerinin yerine, Ricci skalerinin ve enerji momentum tensörünün normunun bir fonksiyonunu koyarak yeni bir model geliştirdik. Kütleli test parçacıklarının jeodezikler üzerinde gitmediğini ve bu parçacıkların, dörtlü hızlarına dik ekstra bir kuvvete maruz kaldıklarını gördük. Merkürün perihelion hareketini etkileyebilecek bu ek kuvveti hesaplamak için sistemin Newton limitini hesapladık. Sistemdeki akışkanın enerji yoğunlugu sabit olmadığı sürece genel görelilikten hesaplanan değerden sapma oldugunu tespit ettik. Model parametresi olan Alfa'yı Büyük Patlama nükleosentezi ve hafif elementlerin oluşumundaki gözlemsel verileri kullanarak belirleme imkanımızda bulunmakta idi. Model II'de madde baskın evrende kozmolojik sabit olmasa da hızlanarak genişleme vermektedir. Alfa'nın belli bir değeri için literatürde keyfi olarak modifiye edilen Friedmann denklemi ile önerilen Cardassian tipi genişlemeyi elde ettik.
Özet (Çeviri)
We propose alternative gravitational couplings, fields and design some models to explain some cosmological problems. We investigate a cosmological model in which the Stueckelberg fields describing a massive photon are non-minimally coupled to the scalar curvature in a gauge invariant manner. We present not only a solution that can be considered in the context of the late time acceleration of the universe but also a solution compatible with the inflationary cosmology. The mass mechanism that gains to the vector field in a gauge invariant manner, designed by Stueckelberg, and via coupling to gravitation is used as a first in cosmology and we investigate cosmological effects. While Stueckelberg mechanism is generally used in particle physics , distinct behaviors of the scalar and vector fields together with the real valued mass gained by the Stueckelberg mechanism lead the universe to go through the two different accelerated expansion phases with a decelerated expansion phase between them. On the other hand, in the solutions we present, if the photon mass is null then the universe is either static or exhibits a simple power law expansion due to the vector field potential. In other work in this thesis, we propose a new model of gravity where the Ricci scalar (R) in Einstein-Hilbert action is replaced by an arbitrary function of R and of the norm of energy-momentum tensor in metric formalism. We find that the equation of motion of massive test particles is non-geodesic and these test particles are acted upon by an extra force which is orthogonal to the four-velocity of the particles. We also find the Newtonian limit of the model to calculate the extra acceleration which can affect the perihelion of Mercury. There is a deviation from the general relativistic(GR) result unless the energy density of the fluid is constant. Arranging Alpha parameter gives an opportunity to cure the inconsistency between the observational values for the abundance of light elements and the standard Big Bang Nucleosynthesis results. Even the dust dominated universe undergoes an accelerated expansion without using a cosmological constant in Model II. With this specific choice of function f we get the so-called Cardassian-like expansion in which standard Friedmann equation is modified in an ad hoc way in the literature.