The possible involvement of SIK2 in diabetic retinopathy
SIK2'nin diyabetik retinopati'deki olası rolü
  1. Tez No: 409273
  2. Yazar: BURCU ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. KOYAŞ BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diyabetik Retinopati (DR), diyabetin en çok bilinen komplikasyonlarından biridir ve ileri safhalarında nöron dejenerasyonu ve bir takım damarsal anormalliklerle karakterize edilmektedir. Retinadaki Müller gliyanın fonksiyonel değişikliklerinin tümünü kapsayan gliyozisin, DR gelişiminde nöronların fonksiyon bozukluğu ve dejenerasyonuna sebep olan öncü bir faktör olması yaygın olarak kabul gören bir kanıdır. Önceki çalışmalarımız göstermiştir ki kronik hiperglisemi SIK2'nin ifade ve aktivite artışıyla beraber kültür ortamındaki Müller hücrelerinin insüline bağlı sağkalımının azalmasına yol açmaktadır. Daha sonraki in vitro çalışmalarımız, SIK2'nin IRS1 aktivitesini baskılaması yoluyla insülinle indüklenen sağkalım yolağının negatif regülatörü görevi gördüğünü ve hiperglisemi ile indüklenen Müller gliya ölümüne katkı sağladığını ileri sürmüştür. Bu bulgular hiperglisemi ile indüklenen SIK2'nin ifade ve/veya aktivite artışının DR'nin ilerlemesine katkı sağlama olasılığını yükseltmektedir. Bu çalışmada, SIK2'nin DR'deki olası rolüne delil ileri sürmek için Streptozotocin'le sıçanlar üzerinde geliştirilen DR modelinde SIK2'nin hiperglisemi altında ifade ve aktivite modülasyonunu inceledik. Öncelikle; 2,4,8 haftalık diyabetik ve kontrol retinalarının analizi göstermiştir ki Müller hücrelerinin gliyozisi diyabetin 2. haftasından itibaren başlamak suretiyle aşamalı olarak artarak bütün retinayı kaplamaktadır. Hücre ölümleri de diyabetin 4. haftasında ilk olarak ganglion hücrelerinde görülmüş, diyabetin 8. haftasında da Müller hücreler ve retinanın iç çekirdek tabakasındaki nöronlarda gözlemlenmiştir. Aynı süre içerisinde diyabetik koşullara karşılık SIK2'nin miktar ve retinadaki ifade ediliş şeklinde bir değişiklik olmamasına rağmen, 2 ve 4 haftalık diyabetik retinadaki aktivitesinde geçici bir artış varmış gibi görülmektedir. Ancak 8 haftalık diyabet ve kontrol retinasını kıyasladığımızda SIK2 aktivitesinde bir değişiklik gözlemlenmemektedir. Ek olarak, ko-immünçökelme sonuçları da göstermiştir ki SIK2 ve IRS1 etkileşimi diyabetin 4. haftası itibariyle artmakla beraber, bu sonuç diyabetik retinada SIK2'nin IRS1'i negatif modüle ederek insülin uyarımlı sağkalım yolağının bozulmasına sebep olma olasılığını da desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetic Retinopathy (DR) is one of the most common complications of diabetes and in advanced stages it is characterized by vascular abnormalities and neuronal degeneration. It is widely accepted that the functional changes in retinal Müller glia, collectively named as gliosis, constitutes an important factor leading to the dysfunction and degeneration of neurons in the development of DR. Our earlier research indicated that chronic hyperglycemia results in decrease in insulin-dependent survival of cultured Müller cells with concomitant increase in SIK2 activity and expression. Further studies suggest that SIK2 may act as a negative regulator of insulin-induced survival pathway and contributes to hyperglycemia-induced death of Müller glia through downregulation of IRS1 activation in vitro. These findings raise the possibility that hyperglycemia induced upregulation of SIK2 expression and/or activity may contribute to development of DR. In this study, to provide evidence towards potential involvement of SIK2 in DR, we investigated modulation of its expression and activity under hyperglycemic conditions using Streptozotocin-induced DR model rats. Analysis of 2-week, 4-week, 8-week diabetic and the age-matched control retinae showed that gliosis of Müller cells gradually increased and spanned the entire thickness of the retina by time, beginning from the 2nd week of diabetes. On the other hand, cell death in retina was first observed in ganglion cells within 4 weeks of diabetes onset then became apparent in Müller cells and neurons of inner nuclear layer in the 8th week of diabetes. Although SIK2 level and expression pattern in the retina showed no change in response to diabetes, its activity seemed to be transiently increased in 2-week and 4-week diabetic retina. No change in SIK2 activity was observed in 8-week diabetic retina compared to control retina. Moreover, co-Immunoprecipitation results demonstrated that SIK2 and IRS1 interaction was upregulated beginning from the 4th week of diabetes supporting the possibility that IRS1 can be negatively regulated by SIK2 leading to the impairment of insulin-induced cell survival in diabetic retina.