SIK2 expression in retinal cells and its possible involvement along with pka in FGF9 signal transduction
Retina hücrelerinde SIK2 gen anlatımı ve FGF9 sinyal yolağında pka ile birlikte olası varlığı
  1. Tez No: 181204
  2. Yazar: YEŞİM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUYAŞ BUĞRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
FGF sinyal iletim yolağı kinaz ve fosfataz zincirinin aktivasyonunu içerenfosforilasyon ve defosforilasyon olgularını içermektedir. Yolak etkinliği aktiveefektörlerin negatif geri bildirimi, kinaz ve fosfatazlar aracılığı ile kontrol edilmektedir.Hücre repertuvarları ve regülatorlerin yanısıra paralel sinyallerin entegrasyonu hücrecevaplarının şekillenmesinde kritik rol oynamaktadır.Bu çalışmada FGF9 reseptörleri FGFR2 ve FGFR3 ile potansiyel modülatorSIK2'nin sıçan retinasında nöronal ve glial hücrelerde yaygın anlatımı olduğu, FGF9'unise tüm retinal katmanlarda bulunmasına karşılık Müller glia hücrelerinde gen anlatımınınbulunmadığı belirlenmiştir. Verilerimiz, primer Müller hücreleri ile karşılaştırıldığında,MIO-M1 hücrelerinin FGF9 sinyal iletiminde yer alan elemanları taşıdığına işaretetmektedir. Bu çalışma kapsamında, MIO-M1 hücreleri model sistem olarak kullanılarakFGF9 yolağı aktivasyonunun ERK fosforilasyonu yoluyla gerçekleştiği, ve sinyaliletiminin PKA aracılığı ile modüle edildiği gösterilmiştir. Ayrıca SIK2'nin PKA veFGF9 uyarımı ile fosforlandığı, ve çekirdeğe geçişinin etkilendiği bulunmuştur; bu geçişfosfo-ERK düzeyi ile paralellik göstermektedir. Her iki stimulusun bir arada bulunmasıhalinde, SIK2, PKA değil FGF9 bağlamında davranmaktadır.
Özet (Çeviri)
FGF signal transduction pathway activates a cascade of kinase and phosphatasedependent phosphorylation and dephosphorylation events. The pathway is subject to tightcontrol mechanisms through negative feedback exerted by the the activated effectormolecules, action of kinases and phosphatases. Besides the cellular context and interplaybetween the regulators, integration of heterologous signaling is also critical in shaping thecellular responses.In this study, we have shown FGF9 receptors FGFR2, FGFR3 and a putativemodulator SIK2 is widely expressed in neuronal cells and Muller glia, FGF9 is detectedin neuronal cell layers but not in Muller cells. Our data, when compared with the primaryMuller cells, indicate that MIO-M1 cells are equipped with the components of signaltransduction. Using these cells as model system we had shown the activation of FGF9pathway and that the pathway is modulated by PKA activity. We had also shown thatSIK2 is modulated both in response to PKA and FGF9 by phosphorylation and nucleartranslocation. Regulation of SIK2 translocation correlates with levels of ERKphosphorylation. When both stimuli are present SIK2 tends to act in accordance withFGF9 but not PKA.