Characterization of NLRP13 in inflammasome activity
NLRP13'ün enflamasyon aktivitesindeki rolünün tanımlanması
- Tez No: 409274
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
NOD benzeri alıcılar enflamasyon ve apoptozu düzenleyen sitoplazmik protein ailesinin üyeleridir. NLRP13 PYRIN bölgesi içeren NLR aile üyesidir ve enflamasyon ile apoptozdaki görevleri bilinmemektedir. Literatürde henüz NLRP13 ile ilgili hiçbir yayın bulunmamaktadır. NLRP13 ifadesi olgunlaşmamış yumurtalarda oldukça yüksektir ve NLRP13 ifadesi blastosit döneminde aniden düşmektedir. Yakın zamanda bizim laboratuvarda, NLRP13'ün sitoplazma ve az da olsa mitokondride (% 35) bulunduğunu mikroskop deneylerinde göstermiştirişti. Ayrıca, NLRP13'ün enflamasyon proteinleri Caspase-1 ve ASC ile etkileştigi ve NLRP13'ün, ASC ve Caspase-1 ile enflamazom benzeri yapılar yaptıgı aşırı ifade koşullarında gösterilmiştir. Bu tezde, NLRP13 enflamazom aktivitesi ve bagışıklık düzenleyici mekanizmalarındaki görevleri daha ayrıntılı ortaya çıkarılmaya çalışıldı. İlk olarak NLRP13'ün, hücrelerin LPS ve ATP ile uyarılmasıyla oluşan ASC zerrelerinin yapısına katıldığı gösterilmiştir. İkinci olarak, NLRP13 ifadesi LPS ile uyarılması sonucu düşmektüğü ve ATP'nin NLRP13 enflamazomun potansiyel ikinci sinyali olabilecegi gösterildi. Üçüncü olarak, NLRP13'ün enflamasyon yapıcı sitokin salınımları seviyelerini artırdığı gösterildi. Poliklonal ve monoklonal NLRP13 antikorları üretildi ve bu antikorlar kullanılarak NLRP13 ile etkileşen proteinleri bulmak için kütle specktrometrisi analizleri yapıldı. Bunlara ilaveten, NLRP13'ün monositlerin M1 makrofajlarına dönüşümünü teşvik ettiği söylenebilir. Son olarak, NLRP13'nin hamilelik sırasındaki anne-fetus etkileşimi için gerekli olan enflamasyonun regulasyonunda görevi olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
NOD-like receptors (NLRs) are a family of cytoplasmic proteins with members regulating inflammation and apoptosis. NLRP13 is a novel PYRIN domain containing NLR family member and the roles of NLRP13 in these pathways is still unknown. In current literature, there is no paper about NLRP13. NLRP13 expression is very high in oocytes and NLRP13 expression decreases sharply at blastocyst stage. We have previ-ously shown that NLRP13 is mainly localized in the cytoplasm and partially in mito-chondria (% 35) using confocal microscopy experiments. Also, we have shown that NLRP13 weakly interacts with inflammatory proteins ASC and Caspase-1 and an inflammasome-like structure between ASC-Caspase-1 and NLRP13 formed under over-expression conditions. In this thesis, we further characterized NLRP13 by trying to fig-ure out its roles in inflammasome activity and immune regulation mechanisms. Firstly, we show that NRLP13 is recruited to ASC specks that formed after LPS and ATP treat-ment. Secondly, we show that NLRP13 expression decreases upon LPS priming and that ATP is the most potent second signal of NLRP13 inflammasome. Thirdly, we show that NLRP13 increases levels of inflammatory cytokine secretion. NLRP13 polyclonal and monoclonal antibodies were produced and mass spectrometry analysis was done using these antibodies to find the interaction partners of NLRP13. In addition, it can be said that NLRP13 leads to differentiation of monocytes into more M1 macrophage subgroup. Finally, NLRP13 may have roles in the regulation of inflammation at maternal-fetus in-terface during pregnancy.