In vivo characterization of the OR101-1 gene proximal promoter region in zebrafish
OR101-1 geninin yakın promotör bölgesinin zebrabalığında in vivo karakterizasyonu
  1. Tez No: 409288
  2. Yazar: YUSUF ENES KAZCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. STEFAN HERBERT FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
In vertebrates, each olfactory sensory neuron (OSN) of the nose expresses only a single allele of a single molecular chemoreceptor gene from a large genomic repertoire. This monogenic mode of olfactory receptor (OR) expression in OSNs is critical for the sense of smell because it determines the sensitivity of OSNs to odorants and instructs OSN axons to establish appropriate synaptic connections in the brain. However, the molecular mechanisms regulating OR expression are not fully understood. Over the past five years a principle mechanism to explain monogenic OR expression has emerged that is based on LSD1-mediated changes in the epigenetic signatures of OR gene loci. In this model, LSD1 would modify repressive histone marks with low probability to ensure expression of only a single OR per OSN. Yet, not all ORs are expressed with the same probability and / or within the same spatial domain of the olfactory tissue, suggesting that LSD1 is somehow 'guided' to OR gene loci in a biased fashion. Two types of OR locus-biased control mechanisms were proposed so far; long-range control by distant cis-acting locus control regions and short-range control by proximal promoter elements. Interestingly, both mechanisms share identical families of homeodomain (Lhx2/Emx2) and Olf-1/Ebf-1 transcription factors. To better understand the contribution of proximal promoter sequences in OR gene expression, the regulation of the zebrafish OR101-1 gene was studied by transient transgenic promoter assays. The proximal 1.2 kb of sequence upstream of the OR101-1 coding region drives expression of fluorescence reporter proteins in zebrafish OSNs with high efficiency. To pinpoint positive regulatory sites within this sequence, a series of related transgenic constructs was generated in which specific sequences were mutated or deleted. The OR101-1 gene promoter appears to be rather compact. Only 212 bp ups. of OR101-1 TSS are sufficient to maintain high efficiency of transgene expression. Sites included in this sequence and resembling an O/E-like binding motif appear not to contribute to expression. Interestingly, however, removal of a 345 bp intron resulted in a 50% loss of efficiency of the promoter construct, though it remains unanswered whether an included O/E-like site or splicing per se contribute to expression.
Özet (Çeviri)
Omurgalı hayvanların burunlarında bulunan her bir koku algılayıcı sinir hücresi geniş gen repertuarından yalnızca bir tane koku reseptör (KR) geninin tek bir alelini ifade eder. Bu KR genlerinin sinir hücrelerinde tek olarak ifade edilmesi koku duyu sisteminde çok önemlidir çünkü bu reseptör proteinler hem sinir hücrelerinin koku moleküllerine olan duyarlılığını belirler hem de sinir hücresi aksonlarına beyinde uygun sinaptik bağlantılar kurması için yol gösterir. KR genlerinin ifade edilişini düzenleyen moleküler mekanizmalar henüz anlaşılmamıştır. Son beş yıl içinde KR genlerinin tekli ifade edilişini açıklamak için LSD1 enzimi aracılığıyla KR gen bölgelerinin epigenetik işaretlerinin değiştirilmesi üzerine temellenmiş bir mekanizma öne sürüldü. Bu modelde LSD1 baskılayıcı histon işaretlerini düşük olasılıkla değiştirerek sadece tek bir KR geninin hücrelerde ifade edilişini sağlamaktadır. Fakat tüm KR genlerinin aynı olasılıkla ve burun dokusunun aynı alanında ifade edilmemesi LSD1'nin KR gen bölgelerine“yönlendirildiğini”öne sürmektedir. Şu ana kadar iki tip KR gen-bölgesi merkezli kontrol mekanizması teklif edildi; uzaktaki cis-aktiviteli bölge kontrol kısımları tarafından uzun menzilli kontrol ve yakın promotör bölgesi unsurlarıyla yakın menzilli kontrol. Yakın promotör sekansının KR geni ifade edilişine katkısını daha iyi anlamak için zebrabalığının OR101-1 geninin ifade edilişinin düzenlenmesi geçici transgenik promotör tahlili ile çalışıldı. OR101-1'in kodlayan bölgesinin yukarısındaki 1.2 kb'lik kısmı zebrabalığı koku sinir hücrelerinde florasan proteinlerin ifade edilişini yüksek verimlilikle tetiklemektedir. Bu sekanstaki pozitif düzenleyici bölgelerin yerini tespit etmek için özel kısımların silindiği ya da mutasyona uğratıldığı çeşitli transgenik yapılar oluşturuldu. OR101-1 promotörünün oldukça sıkı olduğu ve transkripsiyon başlangıç noktasının yukarısındaki ilk 212 bazlık kısmın florasan proteinin yüksek verimlilikte ifade edilişi için yeterli olduğu bulunmuştur. Bu sekanstaki Olf1/Ebf1 proteinini bağlayıcı motife benzeyen kısmın ifade edilişe katkısı bulunmamıştır. Diğer yandan 345 bazlık intronun silinmesi promotör aktivitesinde yüzde 50'lik bir düşüşe sebep olmuştur. Bunun esas sebebi araştırılmaktadır.