AYW suşu hepatit B virüsü yüzey antijenine (HBS) karşı gelişen immün cevapların fare modelinde In Vitro ve In Vivo karakterizasyonu
In vitro and In Vivo characterization of immune responses to the AYW strain Hepatitis B virus surface antigen (HBS) in a mouse model
- Tez No: 816497
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜMİT BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında daha önce Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı'nda geliştirimiş olan rHBsAg oluşturduğu immün cevapların karakterize edilmesi amaçlandı. rHBsAg'ni alüminyum hidroksit ve kalsiyum fosfat olmak üzere iki farklı adjuvan ile farelere subkütan (SK) yolla uygulandı. Aşılama sonrası fare dalak hücreleri akım sitometri ile analiz edilerek, CD25+, CD69+, CD183+, CD185+ ve CD195+ ekspresyonu yüzdeleri saptanarak karşılaştırıldı. rHBsAg+Alum ve rHBsAg+CAP gruplardaki farelerin, kontrol grubuna göre daha yüksek CD25+, CD69+, CD183+, CD185+ ve CD195+ ekspresyonu yüzdelerine sahip olduğu bulundu. Fare serumlarında oluşan İgG tipindeki anti HBs antikorlarının, İL-27, BLC1, İTaC, İL-21, CXCL9 ve CXCL10 miktarları ELISA metodu ile gösterildi. Anti-HBsAg İgG antikoru, İL-27, BLC1, İTaC, İL-21, CXCL9 ve CXCL10 miktarları rHBsAg+Alum ve rHBsAg+CAP gruplarında, kontrol grubundan daha yüksek bulundu. SDS-PAGE Jel elektroforezi ile rHBsAg'ninin saflığı gösterildi. SDS-PAGE jelde tespit edilen bantların rHBsAg'nine ait olduğunu doğrulamak amacıyla Western blot ve immünopresipitasyon testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to characterize the immune responses induced by rHBsAg, which was previously developed in Gazi University Faculty of Medicine, Department of Immunology. rHBsAg was administered subcutaneously (SK) to mice with two different adjuvants, aluminum hydroxide and calcium phosphate. Post-vaccination mouse spleen cells were analyzed by flow cytometry and compared to the percentages of CD25+, CD69+, CD183+, CD185+ and CD195+ expression. Mice in the rHBsAg+Alum and rHBsAg+CAP groups were found to have higher CD25+, CD69+, CD183+, CD185+ and CD195+ expression percentages than the control group. The amounts of IL-27, BLC1, İTaC, IL-21, CXCL9, CXCL10 and IgG type anti-HBs antibodies formed in mouse blood serums were shown by ELISA method. The amounts of anti-HBsAg IgG antibody, IL-27, BLC1, ITaC, IL-21, CXCL9 and CXCL10 were found to be higher in the rHBsAg+Alum and rHBsAg+CAP groups than the control group. The purity of rHBsAg was demonstrated by SDS-PAGE Gel electrophoresis. Western blot and immunoprecipitation tests were performed to confirm that the bands detected in the SDS-PAGE gel belong to rHBsAg.