Synthesis and extension of diallyl telechelic polyisobutylenes to higher molecular weights and networks by thiol-ene chemistry
Dialil telekelik poliizobütilenlerin sentezi ve tiyol-en kimyası ile yüksek moleküler ağırlıklara uzatılması ve ağ yapılarının eldesi
  1. Tez No: 409313
  2. Yazar: ELİF KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT NUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, düşük moleküler ağırlıklı sıvı poliizobütilen başlangıç polimerlerinden yüksek moleküler ağırlıklı kauçuksu doğrusal veya çapraz bağlı poliizobütilenlerin tiyol-en klik kimyası kullanılarak eldesi ilk kez gerçekleştirilmiştir. Radikal tiyol-en eklenme reaksiyonlarının zincir uzatma amacıyla polimer bloklarını başarıyla bağlayabildiği saptanmıştır. İzlenilen sentetik strateji üç aşamadan oluşmaktadır: (i) çift fonksiyonlu katyonik başlatıcının, 5-tersiyer-butil-1,3-bis(2-kloro-2-propil)benzen (t-Bu-m-DiCumCl), 5-tersiyer-bütil-1,3-dikarboksibenzen'den üç adımda sentezi; (ii) yaşayan katyonik polimerizasyon yöntemi ile iyi tanımlanmış poliizobütilenlerin sentezi ve aliltrimetilsilan ile zincir uçlarının fonksiyonlandırılması; (iii) UV ışığı ile başlatılmış tiyol-en reaksiyonlarının 2,2-dimetoksi-2-fenil asetofenon fotobaşlatıcı varlığında diklorometan içinde inert ortamda yüksek moleküler ağırlıklı ürünler ve ağ yapılarının eldesinde kullanımı. Tamamlayıcı bir çalışma olarak, termal yolla başlatma metodunun tiyol-en kimyası ile zincir uzatma reaksiyonlarındaki verimliliği de çalışılmıştır. Ara maddeler ve son ürünler 1H NMR spektroskopisi, Fourier Transform Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Büyüklükçe Ayırma Kromatografisi (SEC) ile moleküler yapısı ve moleküler ağırlığı açısından karakterize edilmiştir. Doğrusal polimerlerin moleküler ağırlığındaki artış SEC ile izlenmiştir. Çarpraz bağlı ağ yapılar Raman spekroskopisi ile karakterize edilmiş ve C-S bağlarının oluşumu doğrulanmıştır. Ağ yapılarının özellikleri şişme ve ekstraksiyon çalışmaları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the focus is on the use of the thiol-ene click chemistry for the preparation of high molecular weight linear rubbery or crosslinked polyisobutylenes from lower molecular weight liquid polyisobutylene precursors for the first time. Radical thiol-ene addition reactions were found to successfully connect polymer blocks together with the purpose of chain extension. The synthetic strategy followed comprises three stages: (i) synthesis of a difunctional carbocationic initiator,5-tert-butyl-1,3-bis(2-chloro-2-propyl)benzene (t-Bu-m-DiCumCl) from 5-tert-butyl-1,3-dicarboxybenzene in three steps; (ii) synthesis of well-defined polyisobutylenes via quasiliving carbocationic polymerization and following in-situ end-capping reactions with allyltrimethylsilane; (iii) utilization of UV light initiated thiol-ene reactions in order to obtain high molecular weight products and networks in the presence of 2,2-dimethoxy-2-phenyl acetophenone (DMPA) as photoinitiator in dichloromethane under inert atmosphere. In a complementary study, the effect of thermal initiation on the efficiency of radical thiol-ene addition reactions in chain extension reactions was also investigated. The intermediates and the final products were characterized by 1H NMR spectroscopy, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Size Exclusion Chromatography (SEC) in terms of molecular structure and molecular weight, respectively. Increase in the molecular weight of the chain extended linear polymers was monitored by SEC. The crosslinked networks were characterized by Raman spectroscopy which confirmed the formation of C-S bonds. The network properties were evaluated by swelling and extraction studies.