Preparation of multicomponent composites from sustainable natural materials and analyses of their dye adsorption properties
Sürdürülebilir doğal malzemelerden çok bileşenli kompozitlerin hazırlanışı ve boya adsorpsiyon özelliklerinin analizleri
  1. Tez No: 409314
  2. Yazar: ÖZGE GENÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FIRAT İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Burada sunulan çalışmada kimyasal kirliliği çeşitli malzemelere adsorbe ettirerek/emdirerek geri toplama tekniklerinin önemli örneklerini bir araya getirmeyi ve yeni yaklaşımlarla geliştirmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın teknik temeli yeni ve çok bileşenli kompozit malzeme hazırlanması üstüne kuruludur. Hazırlanması planlanan kompozitlerdeki bileşenler bazı temel ilkeler doğrultusunda seçilmiştir: Bunlardan biri emme miktarı gibi çeşitli hidrojel özelliklerinin farklı uygulamalara yönelik optimize edilmesidir. Diğeri malzemelerin sürdürülebilir doğal kaynaklardan elde edilmesi yoluyla çok miktarlarda kullanılabilecek malzemenin kendisinin de uzun vadeli bir kirlilik kaynağı haline gelmemesidir. İlk bileşen grubu bol miktarlarda kolaylıkla elde edilebilecek selüloz çeşitleridir. Bu doğal ve üstün malzeme kimyasal olarak gerekebilecek pek çok modifikasyona açık olup, çeşitli hidrofobik veya hidrofilik organik kimyasal yapıları emme kapasitesi yüksektir. Selülozun çeşitli polimerlerle kompozit oluşturduğu bilinmektedir. Diğer bileşen sınıfı üstün metal emme özellikleriyle tanınan spirulina gibi mikroalg türleridir. Son bir bileşen tipi de doğal inorganik bir nanotüp olan haloysit'tir. Silika ve kil gibi inorganik malzemelerin polimerlerle oluşturduğu kompozitlerde mekanik özellikleri geliştirebildikleri çok yaygın olarak çalışılmış ve yayınlanmış bir konudur. Haloysit yapı olarak silika ve aluminadan oluştuğu için yapısındaki eksi ve artı yüklü iyonlarla çeşitli anyonik ve katyonik boyaların adsorpsiyonunda da etkili bir malzemedir. Böylece farklı yapı ve özelliklerde seçilmiş, farklı oranlarda bileşenler sade teknikler kulanılarak su solüsyonlarında biraraya getirilmiş ve farklı özelliklere sahip olan bir seri kompozit hazırlanmıştır. Bu kompozitlerin emme özellikleri, anyonik ve katyonik olmak üzere iki farklı kimyasal yapıda boya kullanılarak test edilmiştir. Bu çalışmanın“sürdürülebilir kalkınma”çabalarına katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the preparation and dye adsorption/absorption properties of novel composite hydrogels with multiple components are described. Components were selected according to certain basic criteria: Optimization of resulting composite properties, especially adsorption/absorption capacity, and also the use and production of sustainable materials in order to prevent such materials to become pollutants themselves in case of their application in large quantities. First group of composite components are cellulose derivatives that can be obtained in large quantities. This natural and valuable material is capable of adsorbing a variety of hydrophobic and hydrophilic organic chemicals and if necessary its structure can be further modified. Cellulose was shown to form well-defined composites with several types of polymers. Another group of composite components are dried microalgae Spirulina, which is known to efficiently adsorb various metallic salts from their environment. The last type of component is halloysite, a natural mineral. It is widely studied and reported that inorganic materials such as silica and clay can improve the mechanical properties of the composites that they form with polymers. Because halloysite's chemical structure consists of silica and alumina, it is expected to be efficient in adsorbing both anionic and cationic dyes due to the presence of negative and positive ions in its structure. Hence a group of composites with various properties are prepared through a convenient method by mixing multiple components in a range of different ratios within solutions. Resulting composites are tested for their stability and swelling properties in water, and adsorption capacities of two types of charged dyes, anionic and cationic. This work is expected to contribute to 'sustainable development' efforts.