Synthesis of isoquinoline derivatives as potential drug molecules active against prostate cancer
Prostat kanserine karşı aktif, potansiyel ilaç molekülleri olarak izokinoline türevlerinin sentezi
- Tez No: 409320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gelişmiş ülkelerde kanser, prostatın en yaygın görülen tümör türüdür. Prostat kanserinin yayılmasının nedeni androjenlerin prostat kanserli hücrelerde çokça üretilen androjen reseptörüne bağlanmaları olması nedeniyle prostat kanserinin yayılmasının % 80'i androjenlere bağlıdır. Dolayısıyla, androjen seviyesinin azaltılması, kastrasyon- dirençli prostat kanserinin tedavisi için iyi bir stratejidir. Androjen biyosentezindeki enzimler, örneğin CYP17A1, tercih edilebilir hedeflerdir. Androjenlerin erbezleri, adrenal bezleri ve prostat kanser hücreleri olarak üç farklı bölgeden salınmalarına rağmen, androjen üretimi anahtar enzim olan P450-C17 olarak da bilinen CYP17A1' in katalizine dayanmaktadır. Steroidal hormonların biyosentezinde merkezi bir öneme sahip olan bir enzim olarak CYP17A1, pregnenolon ve progesteronun, sırasıyla, DHT ve T öncül maddeleri olan androstendion ve DHEA' ya dönüştürlmesinde anahtar bir rol oynamaktadır. CYP17A1' in kristal yapısı uzun süre boyunca mecvut olmadığı için, doğal sübstratlar (pregnenolone ve progesterone), potansiyel ilaç adaylarının yapı iskeleti olarak kullanılmıştır. Abirateron asetat, CYP17A1 potent steroid yapıda bir ilaç olarak çıkarılmasına rağmen, steroid yapıdaki CYP17A1 inhibitörlerinin diğer steroid reseptörlerini inhibe etmesinden kaynaklanan potansiyel yan etkilerinden dolayı steroidal olmayan inhibitörlerin geliştirilmesine kesin bir ihtiyaç vardır. Bu çalışmada steroidal olmayan bir öncü bileşiğin çeşitli türevleri tasarlandı: Temel olarak izokinolin türevlerinin sentezi amaçlandı. Bunun yanı sıra, benzofuran-2-karboksilik asit, benzo[b]tiyofen-2-karboksilik asit ve 4-(1H-tetrazol-5-yl)benzoik asit içeren çeşitli karboksamit türevleri sentezlenerek bir son ürün kütüphanesi oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Cancer is the most common neoplasm of the prostate in developed countries. About 80% of prostatic tumors are based on elevated levels of androgens because androgen stimulates the cellular proliferation of human prostate cancer. Therefore, deprivation of androgen level constitutes a good strategy in order to treat castration-resistant prostate cancer. Enzymes in androgen biosynthesis are favorable targets, such as CYP17A1. Although the androgens are secreted from three different sites, namely the testes, adrenal glands, and PCa cells, androgen production depends on catalysis by one enzyme, CYP17, which is also known as P450-C17. Being a pivotal enzyme in the biosynthetic route to steroidal hormones, CYP17A1 has a key role in the conversion of progesterone and pregnenolone to androstenedione and dehydroepiandrostenedione (DHEA) respectively, which constitute as the direct precursors of 5α-dihydrotestosterone (DHT) and testosterone (T). Since the crystal structure of CYP17 has been absent for a long term, natural substrates (pregnenolone and progesterone) have been used as scaffolds of potential drug candidates. Although Abiraterone was launched as a potent steroidal CYP17 inhibitor, due to the potential side effects of steroidal CYP17A1 inhibitors resulting from inhibition of other steroid receptors, there is a certain need to develop nonsteroidal inhibitors. In this project, several derivatives of a nonsteroidal lead compound were designed: Mainly the synthesis of isoquinoline derivatives was endeavored. Besides, a library of final products was built by synthesizing several aromatic carboxamides including benzofuran-2-carboxylic acid, benzo[b]thiophene-2-carboxylic acid and 4-(1H-tetrazol-5-yl)benzoic acid derivatives.