The synthesis and thermal characterization of tri-substituted triazines
Üç ikameli triazinlerin sentezi ve ısısal karakterizasyonu
  1. Tez No: 409319
  2. Yazar: DUYGU BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Siyanürik klorürün ilaç, tarım, polimer, boya ve deri gibi kimya sanayinde büyük uygulama alanları vardır. Siyanürik klorürün ticari bir madde ve ucuz olması buna ek olarak, siyanürük klorürün ikame tepkimelerinin sıcaklıkla kolayca kontrol edilebilmesi kimya sanayinde yaygın kullanımana neden oluşturur. Sanayi uygulama alanlarının içerisinde en yaygın kullanım alanı olan sanayi polimer sanayisidir. Polimer sanayinde, siyanürük klorür, polimer zincirinin bir nükleofilik uç grubu yoluyla polimer zincirinin kapatma işleminde ya da bir ucu nükleofilik olan monomer ile ikame edilmiş s-triazin polimerizasyonu için kullanılabilir. Bu çalışmada, siyanürik klorür tri ikame edilmiş triazinler sentezlemek için kullanıldı ve triazin halkaları üzerindeki ester bağı yoluyla termal stabilizasyonları ölçüldü. Daha sonra poliesterlerin stbilizasyonunda ve polimer sentezinde üç ikameli s-triazinler kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Cyanuric chloride has huge application areas in chemical industries on drug, agriculture, polymer, dye and leather because of fact that cyanuric chloride is commercially cheap. In addition to this, its substitution reaction can be controlled easily via temperature. The most variety of application is in polymer industry. One of the applications of cyanuric chloride is polymerization of substituted s-triazines via a monomer with a nucleophilic group or end capping. In this study tri-substituted triazines were synthesized starting from cyanuric chloride and their thermal behavior were investigated in the presence of different nucleophiles to predict their potential for polymerization through trans-esterification reactions.