Synthesis of isoquinoline and pyrocatechol derivatives as potential drug molecules active against prostate cancer
Prostat kanserine karşı aktif, potansiyel ilaç molekülleri olarak izokinolin ve pirokatekol türevlerinin sentezi
- Tez No: 338899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Prostat kanseri tüm dünya çapında erkekler arasında en yaygın kanser türlerinden biridir. Prostat kanseri hastalarının yüzde 80?inde yüksek miktarda androjen biyosentezi tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar vücuttaki androjen seviyesini azaltmanın kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için iyi bir çözüm olabileceğini gösteriyor. Androjenler testislerde ve böbrek üstü bezlerinde sentezlenir. Bu yüzden vücuttaki androjen biyosentezini tamamen durdurmak için hem testislerdeki hem de böbrek üstü bezlerindeki androjen biyosentezini inhibe etmek gereklidir. Testislerdeki ve böbrek üstü bezlerindeki androjen biyosentezinin son basamağında 17?-hidroksilaz-C17,20-liyaz (CYP17) enzimi katalizör olarak görev alır. Bu bilgiye göre CYP17 enziminin seçici bir şekilde inhibe edilmesi vücuttaki androjen üretiminin azalmasına ya da tamamen durmasına neden olur. Bu nedenle CYP17 enzimi prostat kanseri tedavisinde en önemli hedef enzimdir. Buna dayanarak, Koç Üniversitesi?nden Prof. Dr. Metin Türkay ve Doç. Dr. Halil Kavaklı CYP17 enzimini engelleyebilecek öncü moleküller bulabilmek için bilgisayar taraması yaptılar. Steroid bazlı moleküllerin dezavantajlarından dolayı steroid bazlı olmayan, IC50 değeri 35 ?M olan bir öncü bileşik bulundu. IC50 değeri daha iyi bileşikler bulmak için Autodock programı kullanılarak öncü bileşiğin türevleri incelendi. Türevler arasından yaklaşma ve bağlanma enerjileri daha iyi olanlar sentezlendi. Bu projede izokinolin ve pirokatekol türevlerinin sentezi amaçlanmıştır. Bu amaçla on bileşik sentezlendi. Biyolojik testler Koç Üniversitesi?nde Doç. Dr. İbrahim Halil Kavaklı?nın çalışma grubu tarafından yapıldı. Sonuç olarak beş ?M konsantrasyonda yüzde yüz inhibisyon gösteren yeni bir molekül bulundu.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common cancer types among male worldwide. It has been found that about 80 percent of prostate cancer patients have high level of androgen levels. Prior researches have stated that reducing the androgen level in the body can be a good solution to prevent the growth of cancer cells. Androgens are synthesized in both testes and adrenal glands. Hence, inhibition of androgen biosynthesis in not only testes, but also adrenal glands is essential to suppress the androgen biosynthesis. The last step of androgen biosynthesis in both testes and adrenal glands is catalyzed by a single enzyme, 17?-hydroxylase-17,20-lyase (CYP17). On account of this information, selective inhibition of CYP17 enzyme results in reduction or complete annihilation of androgen production. Thus, CYP17 is the foremost target enzyme for the treatment of prostate malignancy. Accordingly, computational screening method was used to find out lead compounds active against CYP17 enzyme by Prof. Metin Türkay and Assoc. Prof. Halil Kavaklı from Koç University. As a result of the drawbacks of steroidal compounds, a non-steroidal lead compound with an IC50 value of 35 µM was found. In order to find compounds with better IC50 values, derivatives of the lead compound were examined by using Autodock program. Among the derivatives, the compounds with better docking and binding energies were synthesized. In this project, synthesis of isoquinoline and pyrocatechol derivatives was targeted. For this purpose, ten compounds were synthesized. Biological tests were performed by the research group of Assoc. Prof. İbrahim Halil Kavaklı from Koç University. As a result, a new compound with hundred percent inhibition at 5 µM concentration was discovered.