Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin duygu kontrolü ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of emotional control and life qualities of senior nursing students
  1. Tez No: 409333
  2. Yazar: EMEL AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TERAKYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma hemşirelik son sınıf öğrencilerinin duygu kontrol durumlarının ve yaşam kalitelerinin incelenmesine yönelik tanımlayıcı/ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ordu Üniversitesi ve On dokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçme yöntemine gidilmemiş evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında sosyo demografik, eğitim ve sağlık özelliklerini sorgulayan anket formu, duygu kontrol durumunu değerlendirmeye yönelik Courtauld Duygu Kontrol Ölçeği (CDKÖ) ve yaşam kalitesi puanlarını ölçmek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BRIEF-TR) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; normal dağılış varsayımlarını sağlayan verilerde One Way ANOVA testi ve sonrasında çoklu karşılaştırma için varyanslar homojen olduğundan Tukey testi kullanılmıştır. Normal dağılış varsayımlarını sağlamayan verilerde Mann Whitney U testi (MW-U), Kruskal Wallis (KW) testi kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişki olup olmadığı Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
This descriptive/correlational study examines the quality of life and emotion control of the senior nursing students. The sample group of the study consisted of senior nursing students of health schools of Ordu University and Ondokuz Mayıs University. Sample selection method was not used and it was tried to reach the whole of the population. A questionnaire asking socio-demographic, education and health characteristics, the Courtauld Emotional Control Scale (CECS) for evaluation of the status of the emotional control, and World Health Organization Quality of Life Scale Brief Form (WHOQOL-BREF-TR) for measurement of scores of life quality were used to collect the data. In the data assessment, One Way ANOVA test was used for the data providing normal distribution assumptions and Tukey test was used for multiple comparisons since variances were homogenous. For the data not providing normal distribution assumptions, Mann Whitney U test (MW-U) and Kruskal Wallis (KW) test were used. Spearman correlation analysis was assessed whether there is no correlation between variables or not. P value was accepted as