Koçlarda eritrosit ve spermatozoa glukoz-6-fosfat dehidrojenaz(G6PD) enzim düzeyleri
Erytrocyte and spermatozoa glucose -6- phosphate dehydrogenase levels in merino ram
  1. Tez No: 409334
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada sezon içi ve sezon dışında eritrosit ve spermatozoa enzim düzeyleri ile sperma kalitesi arasındaki olası bir ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada 1,5-2 yaşlı 14 baş sağlıklı Merinos ırkı koç kullanıldı. Hayvanlardan eritrosit Nisan (sezon dışı) ve Ekim (sezon içi) aylarında aynı gün, önce kan olmak üzere ve ejakülat örnekleri alındı. Hayvanlardan ejakulatlar alınır alınmaz sperma hacim (ml), kitle (1-5), motilite (%), yo-ğunluk (x106), HOS-test (%), akrozomal defekt, diğer defekt, anormal spermatozoa oranı ve canlı oranı (%) açısından muayene edildi. Eritrosit hemolizatında ve sperm hücrelerinde glikoz-6-fosfat dehidrojenaz aktiviteleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine erytrocyte and spermatozoa glucose-6-phosphate dehydrogenase levels and the relation with sperm quality in breeding and non-breeding season in Merino ram. In the study, 1,5-2 year old, healthy, 14 Merino ram was involved. Ejaculates and blood samples were collected in April (non-breeding) and October (breeding). After collecting samples, sperm was evaluated in regards of volume (ml), motility (%), mass activity (1-5), concentration (x106), Hos-test (%), abnormal sperm, acrosome abnormality, other abnormality and viability (%), Glucose-6-phosphate dehydrogenase levels were determined in spermatozoa and erytrocytes.