Simulation of BCH-code and convolutional codes on personal computers
- Tez No: 4062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. RÜYAL ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET BCH VE KATLANMALI KODLARIN KÎSÎSEL Bî LGÎ SAYARLARDA Sî MÜLASYONU Muhammed AL-QUDAH Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. F. Rüyal Ergül Eylül 1988,150 sayfa İki değişik kodlama yöntemi bir kişisel bilgisayarda simüle edilmiştir. Bunlardan birincisi BCH-kodlamasıdır. İkincisi ise katlanmalı kodl amadır. BCH kodları için PGZ ve Berlekamp çözücüleri kod kelimelerinin uzunluğu 7,15,31,63,127 olan kodlar için simüle edilmiştir. Katlanmalı kodlar için Viterbi Algoritması Kod Çözücü olarak kullanılmıştır. Viterbi algoritması aynı zamanda katlanmalı kodlar serbest aralık hesaplanması için de kullanılmıştır. Simülasyon programı, katlanmalı kodlarda, n < 9, bilgi dizisi sayısı k < 5 ve m kaymalı register uzunluğu ise k.m < 8 i sağlayan şartlarda kullanılabilir. Programın bütün modülleri Pascal bilgisayar dili kullanılarak yazılmıştır ve IBM PC/XC veya uyumlu diğer bilgisayarlarda, MS/DOS işletim sistemi ile kullanılabilir. Anahtar sözcükler : Kişisel Bilgisayar, BCH - Kodu, Katlanmalı -Kodu, Serbest Aralık iv
Özet (Çeviri)
ABSTBACT SIMULATION OF BCH-CODE AND CONVOLDTIONAL CODES ON PEESONAL COMPUTERS Muhammed AL-QUDAH M. Sc. in Electrical and Electronics Engineering.Supervisor: Assoc. Prof. Dr. F. Rüyal Ergül September 1988,150 pages Two types of codes were simulated on a personal computer. The first one is a BCH type block code. The second type is a convolutional code. For BCH decoding, PGZ decoder, and the Berlekamp decoder, are used for codes with length n equal to 7,15,31,63, and 127. The convolutional codes, are decoded using the Viterbi algorithm as a decoder. Viterbi algorithm has also been used to compute the free distance of the convolutional codes. The simulation program can be used for convolutional codes with n < 9 and number of information sequences, k