Glukoz yüklenmesinin serum asimetrik dimetil arjinin (ADMA) ve arjinin düzeylerine etkisi
The effect of glucose loadi̇ng on serum asymmetri̇c di̇methyl argi̇ni̇ne (ADMA) and argi̇ni̇ne levels
- Tez No: 409339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ABUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Glukoz yüklemesi yapılan ve bilinen herhangi bir sağlık problemi olmayan bireylerde, glukoz yüklemesine bağlı olarak meydana gelen kan glukozunun akut yüksekliğinin ADMA düzeylerini etkileyerek endotel disfonksiyonuna olası etkilerini araştırmayı amaçladığımız çalışmamız, 30 erkek 32 bayan toplam 62 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda 62 bireyin herbirinden açken ve 75 gr glukoz yüklenmesinden sonraki 60. ve 120. dakikalarda ayrı ayrı kan örneği alınmış ve bu numunelerden Arjinin, ADMA, SDMA, LNMMA, Sitrüllin, Arjinin/ADMA değerleri belirlenmiştir. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre glukoz yüklenmesinden sonra Arjinin, Sitrüllin ve Arjinin/ADMA değerlerinin anlamlı olarak düştüğü, ADMA, SDMA, LNMMA değerlerinde ise anlamlı bir değişikliğin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was designed with 62 healthy individuals (30 men, 32 women) who do not take any medications and have no known diseases to find out the possible effects of acute blood glucose elevations on serum ADMA levels contributing to endotelial disfunction. Fasting and 60. and 120. hour blood samples were collected from 62 subjects and Arginin, ADMA, SDMA, L-NMMA, Citrulline levels were analyzed. Arginin/ADMA ratio was calculated. According to study's results, Arginin, Citrullin and Arginin/ADMA levels were decreased and ADMA, SDMA, L-NMMA levels were found to be constant after glucose loading.