Juglonun BXPC-3 pankreas kanseri hücrelerinde sitotoksisitesinin değerlendirilmesi, invazyon ve anjiyogenez üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of cytotoxicity assessment of juglone in human pancreatic cancer BXPC-3 cells and investigation of its effects on invasion and angiogenesis
- Tez No: 409338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİLAL ARIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pankreas kanseri, klinikte kullanılan kemoterapötik ajanlara direncin gözlendiği, uygulanan tipik tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı oldukça agresif bir kanser türüdür. Yapılan epidemiyolojik ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar, doğal ürünlerin pankreas kanserini de içeren bazı insan tümörlerine karşı korunmada yararlı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, son yıllarda yapılan çalışmalarda doğal kaynaklardan yeni antikanser ajanların elde edilmesi önemli bir odak noktasıdır. Bu çalışma ile çeşitli kanser hücre hatlarında sitotoksik ve apoptotik etkisi gösterilmiş doğal bir bileşen olan juglonun, BxPC-3 pankreas kanseri hücre hattında, sitotoksik etkisinin belirlenmesi, pankreas kanseri hastalarında yüksek seviyede ifade edilen, invazyon ve metastaz ile doğrudan ilişkili olduğu saptanan matriks metalloproteinazları kodlayan MMP-2, MMP-9 ve kanser anjiyogenezi ile ilişkili olduğu düşünülen Phactr-1 genlerinin ifade düzeylerinin değerlendirilmesiyle invazyon ve anjiyogenez üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Juglonun hücre canlılığına etkisi MTT testi ile belirlenmiş ve 24 saat için IC50 değeri 21,05 μM olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a very aggressive cancer type which a resistance to clinically used chemotherapeutic agents is observed and typical treatment methods are inadequate. The results of epidemiological and experimental studies have showed that natural products are beneficial for the protection against certain human malignancies including pancreatic cancer. For this reason, recent studies have focused on discovering novel anticancer agents from natural sources. In this study, it is aimed to determine the cytotoxic effect of juglone, a natural component shown to have cytotoxic and apoptotic effects in several cancer cell line, in the BxPC-3 pancreatic cancer cell lines, and also to investigate its effect on invasion and angiogenesis through evaluating the expression levels of MMP-2 and MMP-9 genes, which are determined directly related with invasion and metastasis, and Phactr-1 gene thought to be associated with cancer angiogenesis. The effect of juglone on cell viability was determined by MTT test and the IC50 value of juglone in BxPC-3 cell line was found as 21.05 μM for 24 hour. It is observed that 5, 10, 15 and 20 μM juglone treatment to BxPC-3 cell line among for 24 hour, adhesion and invasion features of the cells are reduced dose-dependently compared to the control group.