1974-1993 yılları arasında Türkçe basılmış resimli öykü kitaplarının resimlendirilme ve fiziksel özellikleri yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 40934
  2. Yazar: HAVİSE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBECCEL GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Information and Records Management, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırma,- 1974-1993 yıllan arasında Türkçe basılmış resimli öykü kitaplarını resimlendirilme ve fiziksel özellikleri (büyüklük, ciltleme, kapak, kağıt, punto) metin ve resim ilişkisi yönünden incelemek ve bu konularda olduğu düşünülen yetersizlikleri ortaya koymak amacıyla planlanmıştır ve uygulanmıştır. Araştırmamn örneklemini 1974-1993 yıllan arasında Türkçe basılmış olan, piyasada, çocuk kütüphanelerinde, özel koleksiyonlarda ve ana okullannda bulunan ve random yöntemiyle seçilmiş olan 411 (çeviri ve adapte dahil) resimli öykü kitabı oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan kitaplar, araştırmacı tarafından hazırlanan ve içinde her kitap için, kitap adı, yazar ve resimleyenin adı soyadı, basım yeri ve yılı, ciltleme, kapak kalitesi, boyut, kağıt kalitesi, resim, renklendirilme, metin ve resim ilişkisi, resimlendirilme özelliği ile ilgili bilgilerin yer aldığı bir "Kitap Kayıt Fonnu,,naJçaydedilmiştir. Daha sonra resimlendirilme ve fiziksel özellikleri'nin dağılımlarının incelenebileceği tablolar oluşturulmuştur. Tablolar Ki-Kare (x2) istatiksel testiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, örneklemi oluşturan Türkçe resimli öykü kitaplarının ciltleme, kapak kalitesi, kağıt, renklendirilme yönünden çoğunlukla yetersiz olduklan belirlenmiştir. Ancak, boyut, resim, resimlendirilme özelliği, metin ve resim ilişkisi yönünden daha iyi durumda olduklan saptanmıştır. Resimli öykü kitapian alarmım 1974'den günümüze doğru belirgin bir ilerleme gösterdiği gözlense de bu konuya yeterli önemin verilmediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out to study the illustration, physical quality (size, binding, cover, paper, type size) and relationship between text and illustration of Turkish children's picture story books published 1974-1993 to ascertion whether there were any deficiencies. The samples used in the research were chosen from among 411 books (translated and adapted) published between the years 1974-1993 and taken at random from various kindergartens, children's libraries, private collections and bookshops. The books chosen were studied and recorded on a specially prepared“Book Form”including name of book, name of outhor and illustrator, printing place and year, binding, quality of cover, size, quality of paper, illustration and colouring, relationship between text and illustration, and style of illustration. Then, tables were prepared to study the~distribution and position of the illustrating and physical' features of the "books. Tables were analyzed using the Khi-Square (x2) statistical test. The findings showed that there was generally an madequacy in the binding quality of cover, paper and colouring. But the size, illustration, position of illustration, relationship between text and illustration, and style were considered sufficient. It was observed that although the field of chidren's picture story books has made important progress since 1974, it is obvious that not enough importance was given to this subject.