Altı yaş yuva çocuklarında kısa süreli bellek gelişimine bellek eğitiminin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 40933
  2. Yazar: ELÇİN TOKER TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
-82- ÖZET Çocuklardaki kısa süreli bellek kapasitesinin artmasına anaokullarında uygulanan eğitim programları içinde yer alması düşünülen bellek eğitim programının olumlu yada olumsuz etkisinin olup olmayacağının çocukların cinsiyetlerini de dikkate alarak incelemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu amaçla test verilecek çocuklar T.C. Ziraat Bankası Kurumu anaokullarına devam eden çocuklar arasından seçilmiştir. T.C. Ziraat Bankasına ait okullardan random yöntemiyle saptanarak 60' ı kız, 60* ı erkek çocuk olmak üzere araştırma toplamı 120 çocuk ile sürdürülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında tüm çocuklara ön test verilmiştir. Ön test uygulanan çocuklar tesadüfi yöntemle deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında deney grubunu oluşturan çocuklara hazırlanan kısa süreli bellek eğitim paket programı anaokulu eğitim programı içinde bir hafta süreyle uygulanmıştır. Bu arada kontrol grubunu oluşturan çocuklara hiç bir şey uygulanmamış ve yapılmamıştır. Çocukların zaman içinde yaşlarının ilerlemesiyle kısa süreli bellek kapasitesinde yaşa bağlı olarak bir değişim göstermesine fırsat vermeden yine deney ve kontrol grubunu oluşturan-83- çocuklara son test verilmiştir, ön test ve son test sonuçları geliştirilen cevap anahtarı ile puanlandırılarak değerlendirilmiştir. Bu şekilde toplanan araştırma verileri, gruplar arasında gerek ön testler gerekse son testler karşılaştırılma yapılırken“Tek Yönlü Varyans Analizi”kullanılmış ve gruplar arası farklar önemli bulunduğundan gruplar 2* şer 2' şer“Tukey”testi ile; grup içi karşılaştırmalarda ön-son testleri arası farkların araştırılmasıda“İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik Testi”ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, hem kız hem erkek örneklem grubu çocuklarda kısa süreli bellek eğitimi aldıktan sonraki test sonuçları eğitim almadan önceki test sonuçlarından daha yüksek çıkması onların kısa süreli bellek eğitimi almaları, kısa süreli bellek kaasitelerinin artmasını etkilediği bulunmuştur (p0. 05). Ön testte erkek çocukların kısa sürekli bellek kapasitelerinde bir farklılık görülmezken, son testte eğitim alan erkek çocukların kısa süreli bellek kapasitelerinde eğitim almayan çocuklara göre bir farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak, okulöncesi eğitim programları içinde verilen bellek eğitimi çocukların kısa süreli bellek kapasitesinde bir artış sağladığı göz önüne alınarak, tüm eğitim kurumlarında amaçlı ve planlı olarak bellek eğitimine yer verilmesi, ayrıca eğitimcilerin bu konuya gereken titizliği göstermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
-85- SÜMMARY This research has been done to investigate whether kindergarden children's short term memory capacity are positively effected by a memory training program. Also children's sex were also taken into account. For this purpose 60 male and 60 female kindergarden children were randomly selected from T.C. Ziraat Bank's Kindergarden. In the first phase of this research a pre-test was given to all 120 subjects and after that they were selected randomly to one experimental and one control group. In the second phase, the experimental group was exposed to a one week specially designed memory training program and the control group was not. After the training, a post-test was give to both control and experimental group subjects, and also the results were compared.