Altıncı sınıf öğrencilerinin öz bildirime dayalı sağlık düzeyleri için bir belirleyici: aile sağlık özellikleri
A determinant of sixth class student's self reported health status: Family health characteristics
- Tez No: 409350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma öğrencilerin öz bildirimlerine dayalı sağlık düzeyleri üzerinde, özellikle aile sağlık öyküsü olmak üzere; sosyodemografik özellikler, sağlık durumu, sosyal olanaklar ve akademik özellikler gibi değişkenlerin etkisini incelemek amacı ile tanımlayıcı-ilişkisel türde planlanmıştır. Konya kent merkezinde kura ile belirlenen iki okulda 378 ve 286 öğrenci olmak üzere toplam 664 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan 41 soruluk anket ile toplanmıştır. Veriler; belirlenen okullarda, kura ile belirlenen sınıflarda sınıf ortamında anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler sayı ve yüzde olarak özetlenmiş, verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde; erkek öğrencilerin, üç ve üzeri kardeşe sahip olanların, doktor tarafından tanısı konulmuş kronik hastalığı olanların, sürekli ilaç kullananların, hastanede yatma ve ameliyat olma öyküsü olanların, herhangi bir kaza geçirenlerin ve şu anda var olan bir sağlık sorunu olanların, okul memnuniyeti ve okul başarısı düşük olanların özbildirime dayalı sağlık algılarının daha olumsuz olduğu bulunmuştur. Aile özelliklerine bakıldığında algılanan ekonomik durumunu orta/kötü algılama ve geniş aile yapısı; annenin, babanın, kardeşin, büyükanne/ büyükbabanın ise çeşitli sağlık sorunlarının bulunması, öz bildirime dayalı sağlık düzeyi üzerinde olumsuz etkisi olan değişkenlerdir (p0, 05). Sonuç olarak sosyodemografik özelliklerin, öğrencinin kendi ve ailesinin bazı sağlık özelikleri ve öğrencinin okul ile ilgili özelliklerinin özbildirime dayalı sağlık algısını etkilediği bulunmuştur. Öğrencinin sağlık durumunu değerlendirmede özbildirime dayalı sağlık algısının kullanılması, öğrencinin sağlık düzeyinin geliştirilmesinde öğrencinin sosyodemografik ve akademik özelliklerin yanı sıra aile sağlık özelliklerinin de dikkate alınması bu araştırmanın en temel önerisidir.
Özet (Çeviri)
This definitive-relational type of study was planned in order to examine the effects of variables especially such as family health story and also socio-demographical properties, health status, social opportunities and academic features on self statement dependent health levels of students. 664 students from two schools (378 and 286 respectively) in Konya city center determined by lot method, were taken under the scope of the study. The data of the research was collected by a survey consisting of 41 questions prepared by the researcher. The data was collected in determined schools by survey method in class environment in classes selected by lot method. The obtained data was summarized as number and percentage and chi-square test was used for evaluating the data. When research findings were evaluated it was determined that the self statement dependent health levels of male students, of the ones having three or more brothers/sisters, of the ones with chronic disease diagnosed by doctor, of the ones using continuous medication, of the ones having story of hospitalization and operation, of the ones who had an accident, of the ones with low school satisfaction and success are more negative. Looking at family properties, perceiving the economical status as medium/bad and wide family structure, mother, father, brother/sister, grandmother/grandfather having various health problems, are variables that have negative impact on self statement dependent health level (p0, 05). As a result it was found that sociodemographic properties, some health features of student and his/her family affect self statement dependent health level. The basic suggestion of this research Is that self statement dependent health level can be used in evaluating the health status of student and that family health properties of students should be taken into consideration as well as their sociodemographic and academic properties.