Kanser hastalarındaki bakım gereksinimlerinin karşılanmasında hemşirelik uygulamalarının etkinliğinin incelenmesi
Examining of effectiveness of nursing interventions to meet their care requirements in cancer patients
- Tez No: 409371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TOKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma; kanser hastalarındaki bakım gereksinimlerinin karşılanmasında hemşirelik uygulamalarının etkinliğini incelemek amacıyla planlanmış bir çalışmadır. Araştırma örneklemine 1 Şubat- 29 Haziran 2015 tarihleri arasında Dahiliye, Gastroenteroloji ve Tıbbi onkoloji-palyatif bakım kliniklerinde yatan 320 hasta ve bu kliniklerde çalışan 31 hemşire alınmıştır. Araştırmadaki veriler araştırmacı tarafından ilgili literatür doğrultusunda hazırlanan hasta, hemşire tanılama formu ve bakım gereksinimleri anketi (Hasta Formu ve Hemşire Formu) kullanılarak toplanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 60,24±9,95 (27-80)'dır. Hastaların % 66,6'sı da erkektir. Hastaların % 53,1'i lise ve dengi mezunudur. Örneklemin % 17,9'unun kolon kanseri olduğu belirlendi. Hastaların % 73,4'ünde ise metastaz bulunmamaktadır. Hastaların % 53,4'ünün hastalığa uyum sağladığı; % 86,3'ünün hastalığını uzun süre tedavi gerektiren bir hastalık olarak algıladıkları belirlendi. Hastaların % 66,9'unun semptomatik yakınmalar nedeniyle hastanede yattıkları belirlendi. Hastaların hastalığa bağlı yaşadıkları beslenme sorunları, ağrı, nefes darlığı, bulantı-kusma, barsak şikayetleri, idrar yolu şikayeti, ağız içi problemler ve uykusuzluk şikayetinin giderilmesinde hemşirelik uygulamalarının yardımcı olduğu; şikayetlerin giderilmesinde farmakolojik yöntemlerin daha etkili olduğu belirlendi. Hastaların yaşadıkları yorgunluk şikayetinin giderilmesinde ilaç dışı hemşirelik uygularının daha etkili olduğu belirlendi. Hastaların hastalığa bağlı yaşadıkları ekonomik zorlukların giderilmesinde veya hafifletilmesinde hemşirelerin yardımcı olduğu (yönlendirme, danışmanlık) belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research; It is a study designed to examine the effectiveness of cancer in nursing practice to meet the care needs of patients. Between 1 February and 29 June 2015 Internal Medicine, Gastroenterology and Clinical Medical oncology-palliative care in 320 patients hospitalized and 32 nurses working in these clinics has been researching. The data in research were collected using patient and nurse identification form and care needs survey (Form Patient and Nurse Form) prepared in accordance with the relevant literature by researchers. The mean age of the patients was 60.24 ± 9.95 min-max(27-80). 66.6% of the patients were male. 53.1% of patients were high school graduates or equivalent. The sample was determined to be 17.9% of colon cancer. 73.4% of patients haven't got a metastasis. 53.4% of the patients adapt to sickness and 86.3% of the patients perceived as a disease that requires long-term treatment of the disease was determined. 66,9 % of patients were determined to stay in the hospital because of symptomatic complaints. After the questions were asked to patients it was determined nursing care practices had helped patients about diet problems related to disease, pain, breathlessness, nausea- vomiting, complaints of intestine, complaints of urinary tract, oral problems and complaints of insomnia and pharmacological methods were more effective about eliminated the complaints. Non-pharmacological nursing practices were determined to be more effective about elimination of fatigue experienced by patients. Nursing care practices (guidance, counseling etc.) had helped patients to removal and mitigation of economic difficulties they age-related illness were determined.