BCG aşısının yapılma zamanı ile hücresel immünite arasındaki ilişki
The relation between the time of BCG vaccination and the cell-mediated immunity
  1. Tez No: 40938
  2. Yazar: SUAT GÜLDOĞUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAKİR TANINDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET BCG AŞISININ YAPILMA ZAMANI İLE HÜCRESEL İMMÜNİTE ARASINDAKİ İLİŞKİ Bu çalışma bebeklerin BCG ile aşılanması için ideal zamanı ortaya koymak amacı ile yapıldı. BCG aşısının yenidoğan döneminde veya 2. ayın bitiminde uygulanması değerlendirildi. Çalışmamıza 27 tanesi yenidoğan ve 29 tanesi iki ayını tamamlamış infant olmak üzere toplam 56 bebek dahil edildi. BCG'ye hücresel immün cevap, BCG ile stimüle edilmiş lenfosit blastogenesisi ve PPD cilt testine cevap ile, değerlendirildi. Olgular ayrıca aşı skarı ve komplikasyonlar yönünden de değerlendirildi. Bulduğumuz sonuç ; İkinci ayın sonunda uygulanan BCG aşısının, yenidoğan döneminde uygulanana göre daha yüksek oranda hücresel immün yanıt oluşturduğudur. Aşı skarı ile hücresel immün yanıt arasında pozitif korelasyon mevcuttur. Komplikasyonlar yönünden fark saptanmadı. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATION BETWEEN THE TIME OF BCG VACCINATION AND THE CELL-MEDIATED IMMUNITY This study was performed to investigate the optimum time to vaccinate babies with BCG vaccine. The effect of BCG immunization was assessed who were vaccinated either at birth or after 2 month of age. Twentyseven newborn and 29 infants ( 2 month of age) enrolled in our study. The response to BCG vaccine was measured in terms of PPD skin test reactivity and Lymphocyte blastogenesis stimulated by BCG. Also, we evaluated vaccine scars and the complications of vaccine. As a result, BCG vaccine given at the end of second month provides significantly higher response rate than when given during the first five day of life. And there was a positive correlation between CM I and vaccine scar. There were no significant differences for complications between two groups. 38