2-14 yaş grubu çocuklarda kızamık seroprevalansı ve seronegatif olguların aşı yanıtı
- Tez No: 40937
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Türkiye'de son altı yıl boyunca; kızamık insidansının artması ve olguların çoğunluğunu aşılı çocukların oluşturması nedeniyle, aşı ile sağlanan bağışıklık durumunun incelenmesi ilgi uyandırmaktadır. Bu çalışmanın amacını; daha önce aşı uygulanmış 2-14 yaş grubu askeri personel çocuklarındaki kızamık seroprevalansını tayin etmek ve seronegatif çocuklarda aşılamaya cevabı değerlendirmek oluşturmuştur. ELISA metodu kullanılarak 290 çocukta anti-lgG kızamık antikorları test edildi, seronegatif çocuklara aşı uygulandı ve bu çocuklarda anti-lgM ve IgG kızamık antikorları araştırıldı. Ikiyüzdoksan olgudan 63'ü (%21.72) seronegatif bulundu. Onikinci aydan önce aşı uygulanmış çocuklarda 237 olgunun 58'i (%24.47), onikinci ay ve sonrasında aşı olmuş çocuklarda 53 olgunun 5'l (%9.43) seronegatif bulundu.
Özet (Çeviri)
Because of the raising incidence of measles and most of cases occurred in vaccinated children in Türkiye, over the past 6 years, major concern has arisen regarding the status of vaccine-induced immunity. The objectives of this study were the following: 1. Determine measles seroprevalance in a previously vaccinated, 2-14 age, military dependent children. 2. Evaluate the response to vaccination in seronegative children. Anti-IgG measles antibody tests were completed on 290 children, by ELISA. Sero negative children were vaccinated and screened for both anti-igM and anti-IgG measles antibodies. Sixty-three children were seronegative. In the group vaccinated prior to 12 months of ages, 58 of 237 (%24.47) were seronegative whereas 5 of 53 (%9.43) vaccinated after 12 months.