Akut koroner sendrom sonrasında uygulanan kardiyak rehabilitasyonun sol ventrikül fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of cardiac rehabilitation on left ventricular functions after acute coronary syndrome
  1. Tez No: 409399
  2. Yazar: FATİH BEŞİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YELDA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: Yapılan çalışmalar, diyastolik disfonksiyonun miyokard enfarktüsü sonrası yaşanabilecek kardiyovasküler olayları öngörmek açısından bağımsız bir tahmin edici olduğunu göstermiştir. Kardiyak rehabilitasyonun sistolik ve diyastolik kalp fonksiyonları üzerine olumlu etkileri gösterilmiş olmakla birlikte, literatürde diyastolik disfonksiyon üzerine yapılmış çalışmalar görece az sayıdadır. Çalışmamızın amacı akut miyokard enfaktüsü nedeniyle hastaneye yatırılan ve başarılı primer perkütan girişim sonrası taburcu edilen hastalara taburculuk sonrası verilen kardiyak rehabilitasyonun diyastolik kalp fonksiyonları üzerine etkisini araştırmaktır. METOD: Çalışmamıza akut koroner sendrom kliniği ile yoğun bakıma yatırılan ve primer perkütan girişim sonrası medikal tedavi ile taburcu edilen ve kardiyak rehabilitasyona katılması planlanan ardışık 44 hasta ile kardiyak rehabilitasyon programına katılmak istemeyen ardışık 15 hasta dahil edildi. Hastalara rehabilitasyon öncesi ve sonrası egzersiz testi, iki boyutlu (2D) ekokardiyografi ve stres ekokardiyografi yapıldı, fiziksel aktivite ile yaktığı günlük kalori harcanımı hesaplandı, pro beyin tipi natriüretik peptid (ProBNP) değerleri ölçüldü. Kardiyak rehabilitasyon almayan hastalara aynı ölçümler taburculuk sonrası 0. ve 3. ayda uygulandı. BULGULAR: Kardiyak rehabilitasyon grubunda deselerasyon zamanı (DZ) değerlerinde anlamlı azalma tespit edildi. Kardiyak rehabilitasyon grubunda stres ekokardiyografide mitral flow propagasyon hızında (MFPV) anlamlı azalma izlendi. Her iki grupta sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) değerlerinde anlamlı artış izlenirken, stres ekokardiyografide yalnızca kardiyak rehabilitasyon grubunda LVEF değerlerinde artış saptandı. Bazal ve stres ekokardiyografik incelemede yalnızca kardiyak rehabilitasyon grubunda sol ventrikül global longitüdinal strain (LVGLS) değerlerinde anlamlı artış saptandı. Her iki grupta da başlangıca kıyasla proBNP değerleri anlamlı olarak azalmakla birlikte bu azalma kardiyak rehabilitasyon grubunda daha belirgin olarak gözlendi. Hastalar 3. ay ölçümlerine göre AHA/ACC kılavuzu tanımlarına uygun olarak diyastolik disfonksiyonu olanlar ve olmayanlar olarak sınıflandırıldığında yaşlı hastalarda, proBNP değeri yüksek olanlarda ve kardiyak rehabilitasyon almayan hastalarda diyastolik disfonksiyon oranı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla tespit edildi. Çok değişkenli regresyon analizinde yaş ve kardiyak rehabilitasyonun istatistiksel olarak anlamlı düzeyde diyastolik disfonksiyon için öngördürücü olduğu saptandı (P değeri sırasıyla 0,005 ve 0,042). SONUÇ: Çalışmamızın sonuçları, kardiyak rehabilitasyonun miyokard enfarktüsü sonrası diyastolik ve sistolik kalp fonksiyonları üzerine iyileştirici etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of our study is to investigate the impact of cardiac rehabilitation (CR) on left ventricular diastolic function in patients with acute coronary syndrome and revascularised by percutaneous coronary intervention (PCI). BACKGROUND: Diastolic dysfunction is an independent predictor of cardiovascular events after acute coronary syndrome. There is no consensus in studies concerning the long term effect of CR on left ventricular systolic and diastolic dysfunction. MATERIAL AND METHODS: 59 consecutive patients diagnosed as an acute coronary syndrome and discharged after primary percutaneus coronary intervention with optimal medical therapy were enrolled the study; 44 patients were participated in a CR program and 15 who were unable to attend the program defined as a control group. Exercise stress test, two dimensional (2D) echocardiography and stress echocardiography were performed. Daily calorie expenditures with physical activity were calculated and proBNP values of the patients were measured before and after the rehabilitation program. The same echocardiographic indices were compared with baseline and the third month values of the patients in two groups. RESULTS: In cardiac rehabilitation arm, significant decrease in DT values were spotted. Also a significant decrease in mitral flow propagation velocity (MFPV) was seen in the cardiac rehabilitation arm in stress echocardigraphy. Although significant increase in left ventricular ejection fraction (LVEF) was seen in both arms of our study; in stress echocardiography, a significant increase in LVEF was spotted only in cardiac rehabilitation arm. Significant increase in left ventricular global longitudinal strain measurements (LVGLS) was found in only cardiac rehabilitation arm of the study group in baseline and stres echocardiography. While proBNP values were decreased significantly as compared to baseline values in both groups, the percentage of the decrease was more prominent in CR group. It was seen that diastolic dysfunction was significantly more frequent in patients with older age, higher proBNP levels and who refused cardiac rehabilitation program. In multivariate regression analyse model, it was found that age and cardiac rehabilitation were significant predictors of diastolic dysfunction (P value 0,005 and 0,042 respectively). CONCLUSION: Results of our study identified the positive effect and prognostic benefits of cardiac rehabilitation on both diastolic and systolic left ventricular functions after acute coronary syndrome.