Klinik T2 küçük hücreli dışı akciğer kaserlerinde videotorakoskopik ve açık anatomik rezeksiyon tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of vats and thoracotomy in anatomical resections due to clinical T2 non small cell lung cancer
  1. Tez No: 409426
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FEVZİ BATIREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde (KHDAK) videotorakoskopik (VATS) anatomik rezeksiyonlar artık standart cerrahi yaklaşım haline gelmeye başlamıştır. Daha ileri evre tümörlerde de VATS yaklaşım cerrahi ekibin tecrübesine göre değişiklik göstermekle beraber uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı klinik olarak T2 tümörlerde VATS ve açık yaklaşımla anatomik akciğer rezeksiyonu olan hastalarda erken cerrahi verilerin ve onkolojik sağkalımın karşılaştırılmasıdır. Metod: Nisan 2012'den bu yana KHDAK nedeni ile anatomik akciğer rezeksiyonu olan hastalar prospektif bir veritabanında toplandı. Klinik T2 tümörü olan hastalar içerisinde VATS rezeksiyon olmuş olan hastalar, posterolateral torakotomi olmuş hastalar ile klinik evre açısından eşleştirilerek çalışmaya alındılar. Yaş, cinsiyet, FEV1, ameliyat süresi, postoperatif morbidite, mortalite, histoloji, patolojik evreleme sonrası değişiklikler, çıkarılan lenf nodu sayısı, adjuvan kemoterapi durumu ve sağkalım kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS 20.0 programı ile yapıldı, Ki-Kare, Mann Whitney U, ve bağımsız değişkenleri için T testi kullanıldı. onuçlar: Nisan 2012 ve Ağustos 2014 arasında KHDAK için 269 adet anatomik rezeksiyon (80 VATS, 189 torakotomi) yapıldı. Klinik T2 tümörü olan VATS hastaları (n=34) tanımlandı ve torakotomi hastaları ile eşleştirildi. VATS grubunda 5 hastada torakotomiye dönüldü. VATS grubunda majör komplikasyon görülmezken torakotomi rubunda 5 majör komplikasyon izlendi (p=0,005). Her iki grupta da ortalama 6 lenf nodu istasyonu disseke edilirken, total lenf nodu sayısı, spesimen üzerinden çıkan lenf nodları da eklenince VATS grubunda daha az sayıda gözlendi (8,1 vs 9,8, p=0,03). 30 günlük sağkalım iki grupta da %100 görülürken, ortalama 20 aylık takipte (StD=8) VATS grubunda %91, torakotomi grubunda %82 olarak görüldü (p=0,4). Tartışma: Klinik T2 tümörlerde VATS anatomik rezeksiyonlar güvenlidir ve torakotomi ile benzer perioperatif ve patolojik sonuçlarla yapılabilir. VATS anatomik rezeksiyon olan hastalarda daha az lenf nodu rezeksiyonu eğilimi olsa da, bu durumun erken sağkalımda bir dezavantaja dönüştüğü görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: VATS anatomic lung resections are gradually becoming the standart surgical approach in early stage non-small cell lung cancers (NSCLC). The technique is being applied in larger tumors depending on the experience of the surgical team. The objective of this study is to compare early surgical and survival outcomes in patients undergoing anatomic pulmonary resections using Open and VATS techniques for clinical T2 NSCLCs. Methods: All patients who underwent anatomic pulmonary resection for NSCLC using ATS and Open techniques, since April 2012 were recorded. Clinical T2 NSCLC patients who underwent VATS anatomic lung resection were identified and clinical T stage matched to patients who received posterolateral thoracotomy for resection (Open). Age, gender, FEV1, operation room time, postoperative morbidity, mortality, histology, athologic tumor staging changes, total number of removed lymph nodes, completion of postoperative chemotherapy and 2-year survival were recorded. SPSS 20.0 was used for statistical analysis, Chi-Square, Mann Whitney U ant T test for indeperndent samples were utilised for comparison. esults Between April 2012 and August 2014 269 anatomical resections for NSCLC were performed in our clinic (80 VATS, 189 Open). 34 VATS patients who had clinical T2 disease were identified and matched to Open patients. 6 (%18) patients were converted to Open in the VATS group. While no major complications were observed in VATS group, 5 major complications occurred in the Open group (p=0.053). Upstaged patients following ATS resections were due to nodules in the same (n=3) and separate lobes (n=1). Both groups had the same number of lymph node stations dissected whereas VATS group had a lower number of total lymph nodes after addition of nodes dissected from the specimen (8,1 vs 9,8, p=0,03) 30 day survival in both groups is 100%, and survival during mean 20 months (StD=8) follow up is 91% in VATS group and 82% in thoracotomy group (p=0,4) Conclusion: VATS anatomic resections in clinical T2 NSCLC tumors are safe and have similar perioperative and pathologic outcomes with Open technique. However there is a tendency to lower yield of total number of lymph nodes in VATS resections, but this does not translate into any early survival disadvantage.