Pankreas tümörlerinin operabilite kriterlerinin değerlendirilmesinde multidedektör bilgisayarlı tomografinin etkinliğinin saptanması
Determining of effectiveness of multidetector computed tomography for evaluating of operability criterias of pancreas tumors
- Tez No: 409430
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TÜNEY, YRD. DOÇ. DR. RABİA ERGELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada, Multidedektör Bilgisayarlı Tomografi ile ince kolimasyonla elde edilen görüntülerinpankreas tümörlerinin tanı ve evrelendirilmesindeki, vasküler invazyonu, lenf nodu tutulumu, perinöral invazyonu saptamadaki etkinliği araştırılmıştır. Nisan 2012- Mayıs 2015 tarihleri arasında Whipple operasyonu uygulanan 111 olgu içerisinden seçilen, pankreas başı ve unsinat proçes düzeyinde adenokarsinom izlenen, MDBT protokolü ile çekimi gerçekleştirilmiş 32 olgu, tümör evresi, tümör boyutu, vasküler invazyon, bölgesel lenf nodu tutulumu ve perinöral invazyon açısından değerlendirildi. Bulgular, patolojik değerlendirilme ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz, eşleştirilmiş t testi ve Mc Nemar testi kullanılarak gerçekleştirildi. MDBT ile 32 olgunun 22 'sinde, patolojik değerlendirme ile karşılaştırıldığında evrelendirme doğru yapılmıştır. 3 olgu olduğundan daha yüksek evrede, 7 olguysa daha düşük evrede düşünülmüştür. MDBT'de ölçülen tümör boyutu ortalaması 32,5 ± 10,716 mm; patolojik değerlendirmede ölçülen tümör boyutu ortalaması 34,34 ± 9,310 mm bulundu. Her iki tümör boyutlarının aritmetik ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmadı. Vasküler invazyon değerlendirilmesinde MDBT incelemesinin patolojik değerlendirmeye göre duyarlılık değeri %88,9;özgüllük değeri %87, bölgesel lenf nodu tutulumunda duyarlılık değeri %75; özgüllük değeri %50; perinöral invazyon saptanırken duyarlılık değeri %65,2; özgüllük değeri %55,6olarak bulunmuştur. MDBT incelemesi, tümör boyutunu, vasküler invazyonu belirlemede oldukça faydalıdır. Ancak evrelendirme, lenf nodu tutulumu ve perinöral invazyonu değerlendirmedeki hassasiyeti sınırlıdır. Tümör evresi ve vasküler invazyonu belirleyerek operabiliteyi değerlendirmenin yanında önemli prognostik faktörleri de ortaya koyarak preoperatif dönemde majör role sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, effectiveness in detecting about vascular invasion, lymph node involvement and perineural invasion were investigated obtained by multidedector computed tomography images with thin collimation in diagnosis and staging of pancreatic tumors. 32 cases were choosen within 111 cases that applied Whipple operation, adenocarcinoma of the pancreatic head and uncinate level of the process is monitored and filmed by MDCT protocol between April 2012 and May 2015 were evaluated with regard to tumor stage, vascular invasion, local lymph node involvement and perineural invasion. Findings were compared with pathologic evaluation. Statistical analyses were performed using paired t test and McNemar test. It is determined that staging is done correctly as a result of comparison with pathologic assessment in 22 of 32 cases. 3 cases are thought to be higher than its nominal and 7 cases are thought to be lower stage. The avarege value of tumor size were measured at MDCT as 32,5 ± 10,716 mm and 34,34 ± 9,310 mm at pathologic evaluation. The difference between arithmetic averages of both tumor sizes were not found significant. In the scope of vascular invasion evaluation; sensivity value is % 88,9 and specificity value is % 87 based on pathological evaluation of MDCT scan, sensivity value is % 75 and specificity value is % 50 based on local lymph node involvement; sensivity value is % 65,2 and specificity value is % 55,6 when perineural invasion was detected. MDCT scan is very useful in order to determine tumor size and vascular invasion. However, accuracy of evaluation of staging, lymph node involvement and perineural invasion is limited. It has a great importance not only in the evaluation of operability as a result of determining of tumor stage and vascular invasion, but also gives significiant prognostic factors in preoperative period.