Nedeni bilinmeyen ateş ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonu olgularında flavi ve flebovirusların araştırılması
Investigation of flavi and phleboviruses in febrile diseases and central nervous system infections of unknown etiology
- Tez No: 409431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ERGÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Batı Nil virusu (BNV), kene-kaynaklı ensefalit virusu (KKEV) ve Toskana virus (TOSV), önemli vektör kaynaklı ateşli hastalık ve menenjit/ensefalit etkenleridir. Bu araştırmada, önceki raporlara göre virus aktivitesinin gösterildiği bir bölgedeki üçüncü basamak sağlık kuruluşu ve referans merkezinde, ilgili virusların etken olarak varlığı ve önemi araştırılmıştır. Toplam 94 hastadan alınan serum ve beyin omurilik sıvısı (BOS) örnekleri incelenmiş, örneklerde viral nükleik asit özgül ve jenerik PCR ile, antikor yanıtı ise ticari indirekt immünofloresan testleri (IIFT) ile araştırılmıştır. Toplam 8 olguda (8.5%) BNV veya TOSV enfeksiyonları saptanmış, 7 olguda (%7.4) ise, daha önce gerçekleşmiş BNV veya TOSV maruziyeti gösterilmiştir. İki olguda viral RNA tayini ile nöroinvazif BNV enfeksiyonu tespit edilmiş, PCR ürünlerinin dizi analizi sonucunda, enfeksiyon oluşturan viruslar BNV“köken 1 grup 1a”olarak tanımlanmıştır. Toplam 12 olguda (%12.7) KKEV IgG ve/veya IgM antikorları saptanmış ancak ek olarak uygulanan plak redüksiyon nötralizasyon testi'de (PRNT) özgüllük doğrulanamamıştır. Toplam 2 olguda doğrulanmış, 4 olguda ise muhtemel TOSV enfeksiyonları saptanmıştır (6.4%). TOSV RNA'sı saptanan olguda dizi analizi sonucunda enfeksiyon oluşturan virus“TOSV genotip A”olarak tanımlanmıştır. Viral RNA saptanan olguda klinik izlem sırasında geçici pansitopeni ortaya çıkmış; bu durum TOSV enfeksiyonlarında ilk kez rapor edilmiştir. Sonuç olarak bölgemizde süregelen BNV ve TOSV aktivitesi doğrulanmış, ilgili etkenlerle enfeksiyonların diğer bölgelerimizde de izlendiğine dair kanıtlar elde edilmiştir. TOSV ve BNV, nedeni bilinmeyen ateşli astalık, menenjit ve ensefalit durumlarında etken olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
West Nile virus (WNV), tick-borne encephalitis virus (TBEV) and Toscana virus (TOSV) are among frequently-observed vector-borne viruses causing febrile disease and/or meningitis/encephalitis. The impact of these viruses were investigated at a referral center in Ankara province, Central Anatolia in 2012, where previous reports suggested virus circulation. Serum and/or cerebrospinal fluid samples from 94 individuals were evaluated. Viral nucleic acids in clinical samples were sought via specific and generic PCRs and antibody responses in clinical samples were investigated via commercial indirect immunofluorescence tests (IIFTs). In 8 (8.5%) patients, infections of WNV or TOSV were identified, where previous exposure to these viruses have been revealed in 7 (%7.4) individuals. In 2 patients, neuroinvasive WNV infections were dignosed via viral nucleic acid detection, where the virus strains were characterized as lineage 1 clade 1a via sequencing of the amplicons. TBEV IgG and/or IgM antibodies were detected in 12 cases (12.7%) but antibody specificity could not be confirmed via plaque reduction neutralization test (PRNT). Confirmed and probable TOSV infections were identified in 2 and 4 cases (6.4%), respectively. In one case with detectable TOSV RNA, the infecting isolate was characterized as TOSV genotype A via sequencing of amplicons. A transient pancytopenia was noted in this patient, which is reported for the first time in TOSV infections. In conclusion, circulation of BNV and TOSV was confirmed in our region, with further data indicating virus activity in other regions as well. These viruses must be considered in cases of fever, meningitis and encephalitis of unknown etiology.