Endometrium kanserinde preoperatif pozitron emisyon tomografisi-bilgisayarlı tomografi sonuçlarının postoperatif patolojik bulgularla karşılaştırılması
Comparison of Preoperative Positron Emission Tomography-Computed Tomography Findings with Postoperative Pathologic Examination Results in Endometrium Cancer
  1. Tez No: 409436
  2. Yazar: DUYGU ALTIN BASKAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SELÇUK TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Endometrium kanseri en sık görülen jinekolojik malignitedir. Günümüzde en önemli tedavi yöntemi cerrahidir ve evrelemesi de cerrahiye dayanarak yapılmaktadır. Endometrium kanseri olgularında invaziv olmayan bir görüntüleme yöntemi olan PET-BT'nin tanısal etkililiğini saptamak amacıyla yapılan bu tezde preoperatif dönemde yapılan PET-BT sonuçlarının cerrahi evreleme ve patolojik sonuçlarla ne derecede örtüştüğü araştırıldı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran, yapılan endometrial biyopsi sonucu endometrium kanseri saptanan hastaların kayıtları geçmişe dönük olarak incelendi. Bu olgular arasında evreleme cerrahisi öncesinde değerlendirme amaçlı PET-BT çekilen 30 hasta mevcuttu. PET-BT'deki uterus SUVmax değeri, patolojik tutulumun çapı, servikste ya da uterus dışında patolojik tutulum olup olmaması, eğer varsa lokalizasyonları ile cerrahi evre, lenfovasküler alan invazyonu varlığı, tümör çapı, histolojik 'grade', myometrial invazyon derinliği, serviks ve bölgesel lenf nodları dahil uterus dışı organ tutulumu parametreleri arasındaki ilişki incelendi. PET-BT'nin serviks ve uterus dışı tutulumları ve lenf nodu metastazını saptamada duyarlılığının düşük (sırasıyla 0.50 ve 0.40), özgüllüğünün ise kabul edilebilir derecede (sırasıyla 0.67 ve 0.86) olduğu bulundu. Endometrioid tip tümörlerde non-endometrioid tip tümörlere göre uterus SUVmax değeri daha yüksekti. Buna karşın uterus SUVmax değeri lenfovasküler alan invazyonu varlığı, cerrahi evre, myometrial invazyon derinliği ve tümör çapı bakımından bilgilendirici değildi. Bu veriler ışığında preoperatif PET-BT incelemesinin cerrahi evrelemeye bir alternatif teşkil edemeyeceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Endometrium cancer is the most prevalent cancer among gynecologic malignancies. Surgery is the primary option in staging and treatment of the disease. We aimed to examine the diagnostic efficacy of PET-CT, a non invazive imaging method, in staging of endometrium cancer. To this end, we compared preoperative PET-CT findings with surgical staging and associated pathologic examination results. Hospital records among patients who admitted to Hacettepe University Hospital Obstetrics and Gyneclogy Department and diagnosed as endometrium cancer with endometrial biopsy were retrospectively analysed. There were 30 subjects who were evaluated with preoperative PET-CT. PET-CT results namely; uterine SUVmax value, diameter of pathologic uptake in uterus, existence and localization of extrauterine or servical pathologic uptake were compared with surgical stage, lenfovascular invasion, hystologic grade, myometrial invasion and the extent of extrauterine organ involvement including regional lymph nodes. We found that PET-CT has acceptable specificity (0.67 and 0.86) but low sensitivity (0.50 and 0.40) in detecting extrauterine organ invlovement and regional lymph node methastasis respectively. We also found that endometrioid type, compared with non-endometrioid type endometrium cancer is associated with higher uterine SUVmax values. However, uterine SUVmax value was not informative for the existence of lenfovascular invasion, surgical stage, myometrial invasion and tumour diameter. These results suggest that PET-CT may not stand as an alternative to surgical staging in endometrium cancer.