0-6 Yaş grubu çocukların gastrointestinal sorunlarında (ishal, kabızlık, kusma, iştahsızlık, karın ağrısı) sağlık kurumu bulunan ve bulunmayan iki farklı bölgede ailenin geleneksel uygulamalarının araştırılması
- Tez No: 40947
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
91 ÖZET Günümüzde hastalığı meydana getiren nedenler hastanın biolojik yapısı, virüs ve bakteri etkenlerinin yanında çevresel faktörlere kadar uzan maktadır. Hasta çevresi, sosyo-kültürel yapısı içinde bir bütün olarak ele alınmalı, sağlık bakımı ve eğitiminde de bu faktörlere yer verilmelidir. Çalışmamızda gastrointestinal sorunları olan 0-6 yaş grubu çocuklar ve anneleri ele alınmış ve gastrointestinal şikayetleri olan çocuk ların sağlık kurumuna başvuru öncesi annelerin yaptıkları uygulamalar gele neksel yöntemler değerlendirilmiştir. Çalışmamızı oluşturan grup kırsal ve kentsel yöreden toplam 100 denek ve annesi idi. Her iki yöredeki annelerin çoğunluğunu 19-25 yaşlar arasında okur-yazar, ilkokul eğitim düzeyinde ve çalışmayan anneler oluşturmakta idi. Kırsal yörede oturan ailelerin kentsel yöreye kıyasla ailedeki çocuk sayısının daha fazla ve ailelerin ataerkil aile yapısında oldukları görüldü. Çocuklarının gastrointestinal sorunlarında geleneksel uygulama ya başvuran annelerin kırsal kesimde daha fazla oldukları ve yaşlı annele rin bu uygulamaları daha fazla kullandığı görüldü.92 Geleneksel uygulamalarda kentsel yöredeki annelerin büyük çoğunluğunun Doğu Anadolu'dan göç etmesi nedeni ile kırsal ve kentsel yöre arasında kültürel bakımdan büyük fark olmadığı gözlenmiştir. Bu da bize kültürel faktörlerin ailenin yer değiştirmesi ile kısa sürede büyük bir değişikliğe uğramadığını ve bu değişikliğin ancak zaman içerisinde yavaş yavaş olabileceğini göstermesi bakımından önemli bulun muştur.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY The causative agents of a disease have abroad spectrum exten ding from the biologic proparty of the host, the virus and bacteriologic agents the environmental factors. The environment of the patient, his social attitude all should be considered together and this factors should take part in the health care and education. In our study, children of 0-6 age group and their mothers were taken into consideration. The children were all treated by traditional met hods before they were admitted to a Health Institution for their gastroin testinal problems. Study group consisted of 100 children and their mothers who were either from rural or urban areas. The mothers from both areas were mostly at 19-25 age group, had primary school education and were house wives. The families living in the rural areas had feodal family relations among themselves and had more children in their families.94 It was observed that traditional therapies for the gastrointesti nal problems of children were practiced more in rural areas by older mot hers. In families living in urban areas traditional therapy methods were mostly practiced among families who migrated from East Anatolia, therefo re there was no cultural difference among the families living in rural and urban areas. This shows that in short time periods family migrations do not show great variations in cultural factors though this variation can be accomplished only gradually in a logn time period.