Yoğun bakım hemşirelerinin profesyonel davranışlarının belirlenmesi
Determi̇ni̇ng the professional behavi̇or of intensi̇ve care nurses
  1. Tez No: 409472
  2. Yazar: ŞEYMA ASLANBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde görevli hemşirelerin profesyonelliğe ilişkin davranışlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili Avrupa bölgesinde yer alan toplam 470 yataklı, 133 yataklı yoğun bakım ünitelerine sahip bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan hemşirelerden oluşturuldu (N=138). Araştırmada örneklem yöntemi kullanılmadan, evrenin tümüne ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmanın verileri araştırmaya katılmayı kabul eden 138 kişiden elde edildi (N=138). Veriler, 01/10/2014-01/12/2014 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Hemşirelikte Profesyonelliğe İlişkin Davranışsal Envanter”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 20 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri olarak yüzde değerler, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri verilmiştir. Verileri yorumlamak için Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %80.4' ünün 18-25 yaş arasında, %58.0' ının sağlık meslek lisesi mezunu, %79.0' ının 1-5 yıl arasında deneyim sahibi olduğu görülmüştür. Hemşirelerin toplam profesyonellik puan ortalaması (5.97±3.83) olup, toplam 27 puan üzerinde en düşük 0.00, en yüksek 16.50 puan aldıkları görülmüştür. Araştırma sonuçları incelendiğinde yaş ve çalışma süresi arttıkça profesyonelliğin arttığı görülmüştür. Kadın hemşirelerin daha profesyonel davrandıkları belirtilmiştir. Uzun Süre kapalı alan (yoğun bakım ve ameliyathane) deneyimi olan hemşirelerin çalışma şartlarının olumsuz olması, çok fazla iş yükünün olması ve hasta bakımında primer sorumlu olunması motivasyonu olumsuz etkilemesinden kaynaklı profesyonelliği de olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada en çok dikkat çeken sonuç eğitim kısmında olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi almış hemşirelerin daha çok profesyonel davrandığı saptanmıştır. Okunan makale sayısı da profesyonellik puanını doğru orantılı etkilemiştir. Elde edilen bu bilgiler doğrultusunda hemşirelikte profesyonellik davranışlarına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study planned to determined behavior for the professionalism of nurses in intensive care units. Consisted of nurses working in the intensive care unit of an university hospital which has 133 beds and totally 470 servis beds in Europen region of İstanbul (N=138). We didn't use satellite method but we aimed to reach all of the university. Data were taken from 138 nurses accepted to joın the study between 1/10/2014-1/12/2014 (N=138). We used“A Behavioral Inventory for Professionalism in Nursing”method in collecting data. We used IBM SPSS statistics 20 methods in evalvating research data. Descriptive statistics of data are given in percent valve, mean valve, standart deviotion minimum and maximum valves. Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U tests are used to interpret results of the study.In addition, joined to this survey who nurses 80.4 % percent between 18-25 years old, 58.0 % of the health profession gradvated, 79.0 % percent has been shown to have experience about nurses. The total mean score of nurses (5.97±3.83) about professionalism. What is more, a total of above 27 points is the most lower point is 0.00 and it has been shomn to get highest point of 16.50. We saw that professionalism were increased with working time period and pemole nurses behove more professionally with exprience. Working in closed are a such as intensive care unit and operating room, negative working conditions, hingwork loud, having primary respensibilities of patients were the negative factors affecting professionilty of nurses. The most important result of this study werw in aducational status of the workers. It is observed that license education increases Professional behaviour. Of the nurses abo it is seen that Professional point is increased with articles read. Finally, obtain of this information through these suggestions were made regarding the behavior of professionalism in nursing.